Izvor: Glas javnosti, 29.Apr.2010, 13:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Evropska delegacija na "Šarganskoj osmici"

MOKRA GORA - Grupa od 37 funkcionera i delegata Evropske federacije Muzeja i Turističkih železnica (Fedecrail) dolazi u trodnevnu posetu kompleksu Muzejsko-turističke železnice "Šarganska osmica" u Mokroj Gori.

Aleksandra Stamenić, menadžer za ugovaranje i komercijalnu eksploataciju "Šarganske osmice", najavila je da će se evropski ljubitelji pruga uskog koloseka, posle kongresa u Budimpešti, u subotu provozati "Nostalgijom"od Mokre Gore do stanice Šargan Vitasi i upoznati sa >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << graditeljskim delom kome se dive turisti iz celog sveta.

Popularni "Ćira" će tokom te specijalne vožnje na više mesta imati "foto stopove" kako bi putnici imali priliku da se upoznaju sa kompletnim lepotama ove muzejske železnice, ali i mokrogorskog kraja.

"Ćira" će kasnije prevesti goste do Dobruna, gde će posetiti tamošnji manastir, posle čega će autobusom stići do Višegrada, kako bi upoznali i lepote tog istočnobosanskog rada, i gde će ih rukovodstvo grada upoznati sa radovima na povezivanju sa "Šarganskom osmicom", koji bi trebalo da budu završeni do kraja leta.

"Fedecrail" je osnovana 1994. u Belgiji, gde joj je i sedište, s ciljem zaštite i unapređenje rada muzeja i muzejsko-turističkih železnica u zemljama članicama Evropske unije. Ova evropska federacija okuplja 33 organizacije iz 22 zemlje.

"Šarganska osmica" je jednoglasno primljena u "Fedecrail" 3. maja 2007, čime je postala jedina članica koja ne dolazi iz neke od zemalja iz EU. Zavičajno udruženje "Mokra Gora", kako je potvrdila Tanjugu Stamenićeva, uspostavilo je kontakt sa predstavnicima "Fedecraila" krajem 90-ih, da bi njegova "visoka" delegacija posetila "Šargansku osmicu" prvi put tokom 2002. godine.

Stamenićeva najavljuje da će popularni "Ćira" tokom prvomajskih praznika, kada se očekuje veliki broj gostiju iz zemlje i inostranstva, pored dve redovne vožnje imati i vanredne polaske.

Nastavak na Glas javnosti...



Povezane vesti

„Šarganska osmica" sve veća atrakcija

Izvor: Press, 30.Apr.2010, 08:17

Grupa od 37 predstavnika Evropske federacije muzejskih i turističkih železnica juče je stigla u Mokru Goru kako bi se provozala „ćirom". U petak putuju parnjačom na relaciji Mokra Gora-Šargan-Vitasi-Mokra Gora, a 1. maja na relaciji Mokra Gora-Dobrun-Mokra Gora ...

Nastavak na Press...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.