Elektronski recepti od 1. jula u svim apotekama u Srbiji

Izvor: NovaEnergija.net, 23.Jun.2018, 08:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Elektronski recepti od 1. jula u svim apotekama u Srbiji

Elektronski recepti od 1. jula počeće da važe na teritoriji cele Srbije, čime bi sistem kompjuterskog izdavanja od lekara prepisanih lekova trebalo da bude zaokružen.
Počelo je u oktobru prošle godine, kada je novina uvedena u 10 beogradskih domova zdravlja, potom je 31. marta umrežena i Vojvodina, a do kraja meseca u sistem će ući i preostalih 35 medicinskih ustanova iz centralne i južne Srbije. U Ministarstvu zdravlja ističu da će se mnoge nedoumice i nesnalaženje lekara, apotekara >> Pročitaj celu vest na sajtu NovaEnergija.net << i pacijenata rešavati u hodu, da bi 2019. papirni recept bio potpuno izbačen iz upotrebe.
Iako lepo zvuči priča o tome da pacijenti ne moraju svakog meseca po terapiju kod lekara, da nema gubljenja vremena u čekaonici jer se po lekove ide u apoteku sa zdravstvenom karticom, ipak se čuje dosta primedbi korisnika. U Ministarstvu zdravlja podsećaju da se terapija za hronične bolesti piše za šest meseci, što je jedna od velikih prednosti novog načina izdavanja medikamenata, jer nema odlaska kod izabranog lekara po recepte svakog meseca.
Jedan od saveta pacijentima je da čim dobiju papirni recept pročitaju šta na njemu piše. Zašto je to važno najslikovitije govori primer jedne Beograđanke, koja je došla kući iz apoteke i shvatila da je dobila terapiju koju do tada nije nikada koristila. Zabuna je otkrivena tek kada se pacijentkinja vratila kod izabranog lekara da pita zašto joj je promenjena terapija. Apotekarka joj je izdala ono što je pisalo na papirnom obrascu, ne obraćajući pažnju na podatke iz zdravstvene kartice, a ispostavilo se da je greškom medicinske sestre dobila papirne obrasce druge pacijentkinje.
Postoji još jedan problem. Recepti se izdaju za šest meseci i na realizaciju pristižu svakih 30 dana, jedan za drugim. Pacijentu kome je zbog bolesti terapija promenjena doktorka je htela da ukine jedan lek i umesto njega ubaci drugi, potpuno suprotnog dejstva. Pacijent ističe da ona nije mogla da unese promenu u e-recepte koje je već propisala, pošto na svom ekranu u ordinaciji nije uspela da ih vidi jer su pušteni u opticaj, pa će on šest meseci neporebno uzimati dva leka, od kojih jedan neće koristiti.
“Svaka obnovljiva terapija je, kako mi to kažemo, dinamična, što znači da u bilo kojem trenutku može da se koriguje”, navodi Nikola Radman iz Ministarstva zdravlja. On dodaje da se određeni lek može izbaciti ili neki drugi dodati u terapiju, ali da će pacijentu to biti dostupno tek sa narednim terminom za uzimanje terapije.
On podseća da izabrani lekar kroz sistem dobija povratnu informaciju o realizaciji recepta i tako može da vidi da li se pacijent pridržava propisane terapije, odnosno da li je podiže.
Izvor: Politika
Foto: Pixabay

Nastavak na NovaEnergija.net...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NovaEnergija.net. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NovaEnergija.net. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.