Elektroinženjeri otkrivaju tumor

Izvor: Glas javnosti, 11.Avg.2008, 07:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Elektroinženjeri otkrivaju tumor

VAŠINGTON - Dva bivša studenta Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, LJubomir Buturović i Zoran Popović, deo su istraživačkog tima koji je razvio novi metod za otkrivanje porekla nekih od težih oblika tumora, koje je ranije bilo teško identifikovati.

Američka administracija za kontrolu hrane i lekova nedavno je odobrila upotrebu jedne nove metode za otkrivanje porekla tumora koje je teško identifikovati. Kod obolelih od raka često je teško utvrditi u kom organu su se kancerogene >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << ćelije najpre pojavile. Taj podatak je važan jer mnogi lekovi deluju samo na određene organe. Ako znaju odakle rak potiče, lekarima je znatno lakše da prepišu preciznu terapiju. Kompanija Pathnjork Diagnostics, iz Sanivejla u Kaliforniji, razvila je i klinički isprobala test kojim, na osnovu uzorka tkiva tumora, za nekoliko dana može da ustanovi, za 15 različitih vrsta raka, iz kog tkiva potiču.

Suštinu testa objasnio je šef istraživačkog tima firme Pathnjork Diagnostics, doktor elektrotehnike LJubomir Buturović.

- Najpre se uzme uzorak tumora, na uobičajen način, putem biopsije, odnosno hirurške intervencije, a zatim se taj uzorak na određeni hemijski način pripremi kao ekstrakt koji izgleda kao providna tečnost na dnu epruvete. U ekstraktu se nalaze molekuli RNK iz tog tumora. Ekstrakt se bukvalno izlije na površinu DNK mikročipa, a zatim stavlja u peć kako bi se ekstrakt fiksirao na njegovoj površini. Posle pečenja koje traje 16 sati, mikročip može da se iščita u laserskom skeneru. Iščitavanjem se dobija informacija o tome koja količina gena je bila prisutna u izvornom tumoru - rekao je za VOA LJubomir Buturović.

Inženjer Buturović kaže da na površini DNK čipa postoji oko deset hiljada senzora, a svaki od njih odgovara približno jednom genu. Desetak hiljada senzora daje desetak hiljada merenja, pa se na taj način dobija slika koliko gena koje vrste postoji u analiziranom tumoru. NJegov saradnik, takođe inženjer, Zoran Popović, napominje da je za svaki test potreban novi čip.

- Za svaki set uzoraka mi koristimo novi čip, radimo obradu i dobijamo podatke koje želimo - rekao je Popović.

Popović dodaje da su ovakvi čipovi već odavno u upotrebi, ali da je kompanija Pathnjork Diagnostics prva koja je razvila test koji može da utvrdi poreklo kanceroznih ćelija.

Inženjer Buturović tvrdi da je desetak hiljada brojeva koji odgovaraju pojedinim genima trebalo pretvoriti u izveštaj koji svaki lekar može da pročita.

- Ono što je potrebno uraditi jeste matematički transformisati veliku količinu podataka u dijagnozu koja je upotrebljiva za lekara i, naravno, za pacijenta. Test koji utvrđuje poreklo tumora ima tabelu sa 15 različitih vrsta raka, dajući za svaki od njih verovatnoću da je uzorak potekao iz tog tipa tumora. Ovaj čip i ovaj metod sada su odobreni za kliničku upotrebu u bilo kojoj laboratoriji u SAD - rekao je Buturović.

Cena testa je nešto ispod 4.000 dolara, a cena čipa je oko 200 dolara. Test traje tri do četiri dana. Inače, tokom preliminarnih kliničkih ispitivanja, ovaj metod dijagnostikovanja je pokazao tačnost od približno 90 odsto. Kompanija Pathnjork Diagnostics namerava da poveća broj tumora koje može da detektuje ovom metodom, kako bi pokrila praktično sve vrste raka koje se pojavljuju u kliničkoj praksi.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.