Izvor: B92, 23.Dec.2006, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dvomesečna epidemija hepatitisa C

Kragujevac -- Institut za zaštitu zdravlja proglasio epidemiju virusnog hepatitisa C na Odeljenju za dijalizu Nefrološke klinike u Kragujevcu

Tom bolešću je od jula do oktobra zaraženo 12 bolesnika, a ove godine ukupno 29 pacijenata, rekao je za B92 zamenik direktora kragujevačkog Instituta dr Nebojša Ranković i dodaje da se izvor zaraze još uvek istražuje. Od medicinskog osoblja samo je jedan lekar zaražen, ali je situacija u bolnici izuzetno komplikovana.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Interesantno je to što je informacija o epidemiji, koja je proglašena još 2. novembra, tek ovih dana dospela u javnost.

Na pitanje zašto se do sada ova informacija skrivala, Ranković nije mogao da odgovori jer to, kako kaže, nije u nadležnosti Instituta. Prema njegovim rečima, Institut je dva dana pre proglašenja epidemije obavestio Ministarstvo zdravlja.

"Činjenica je da se u Kliničkom centru radi laboratorijska dijagnostika hepatitisa C. Po našim saznanjima ta je procedura bila nešto sporija i tek pred kraj samog oktobra dobili smo priličan broj prijava na osnovu kojih smo obavešteni i tek smo tada mogli da reagujemo. Dvadesetak dana ili nešto više nemamo novoobolele, situacija na osnovu mera koje je predložio Institut za zaštitu zdravlja značajno bolja na samom odeljenju za dijalizu, no kako se radi o bolesnicima, tj. uzroku bolesti, to je virusni hepatitis c, koji ima period inkubacije od tri meseca, epidemiolška situacija se još uvek može smatrati nestabilnom", objašnjava Ranković.

On kaže da je u pitanju oboljenje koje nije neobično na odeljenjima za hemodijalizu. Kako u Srbiji, tako i u drugim tranzicionim zemljama, pa čak i u zemljama zapadne Evrope to nije neobično jer su pacijenti koji su podvrgnuti dijalizi mnogo više izloženi ovom oboljenju, kaže Ranković.

"Na žalost, za razliku od hepatitisa B, za hepatitis C ni u Srbiji ni u svetu još ne postoji vakcina. Ova se bolest prenosi ili seksualnim kontaktom ili krvnim derivatima, odnosno nekim postupcima koj ne zadovoljavaju sanitarno-higijenske uslove za obavljanje delatnosti. Ne smatramo da je seksualni put mogućnost koja je dovela do širenja ove bolesti, već se pre svega usmeravamo da se na samom odeljenju dijalize poboljša sanitarna situacija."

Kako su objavili kragujevački mediji, posle otkrivanja epidemije smenjena je načelnica dijalize Marina Lazarević, a na njeno mesto je postavljena Tanja Lazarević, dok je umesto načelnice nefrologije Nataše Mitrović postavljen Dejan Petrović.

Pomoćnica direktora kragujevačkog Kliničkog centra Zorica Lazić izjavila je da će država preuzeti troškove lečenja pacijenata koji su zaraženi virusom hepatitisa C.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.