Dva veća Ustavnog suda

Izvor: B92, 15.Dec.2011, 08:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dva veća Ustavnog suda

Beograd -- Po predloženim izmenama Zakona o Ustavnom sudu to telo će uskoro moći da odlučuje i u užem sastavu. Izmene zakona Skupštini upućene po hitnom postupku.

Predviđene su sednice velikog i malog veća.

Ta rešenja predviđena su jer, kako se navodi u obrazloženju, Ustavni sud nije u mogućnosti da na efikasan način postupa u predmetima koji se odnose na ocenjivanje ustavnosti i zakonitosti, kao i u postupcima po ustavnim žalbama.

Izmene predviđaju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da Ustavni sud može da odlučuje na sednici Ustavnog suda, kao i na sednicama dva velika veća i više malih veća.

Do sada je Ustavni sud odlučivao na sednicama uz prisustvo svih 15 sudija.

Predviđeno je da se na sednicama Ustavnog suda, koji čine sve sudije, donose najvažnije odluke kao što su meritorne odluke u

postupku ocene ustavnosti i zakonitosti, o zabrani političke stranke, sindikalnih organizacija, udruženja građana ili verskih zajednica kao i odluke o tome da je predsednik Srbije povredio Ustav.

Kada je zatražena zabrana tajnog ili paravojnog udruženja, Ustavni sud će svojom odlukom utvrditi da je delovanje takvog udruženja zabranjeno Ustavom, a može odrediti preduzimanje mera koje su neophodne da se spreči delovanje tog udruženja.

Izmenama je predviđeno da Veliko veće, koje se sastoji od sedam sudija i predsednika Ustavnog suda, donosi rešenja jednoglasno, a ako se ne postigne saglasnost, o predmetu odlučuje sednica Ustavnog suda.

Ustavni sud ima dva Velika veća, a njihov sastav određuje predsednik Ustavnog suda.

Malo veće, koje čini troje sudija, trebalo bi da donosi rešenja i zaključke jednoglasno, a ako se ne postigne saglasnost, o tome odlučuje Veliko veće.

Sredstva za rad i funkcionisanje Ustavnog suda obezbeđuju se iz republičkog budžeta, na predlog Ustavnog suda, a Vlada ne može bez saglasnosti predsednika suda obustaviti, odložiti ili ograničiti izvršenje budžeta.

Predviđeno je da se iznos plate predsednika i sudija Ustvanog suda utvrđuje Zakonom o budžetu, dok je prema važećim zakonskim rešenjima vlada zaključkom utvrđivala osnovicu plate.

U slučaju da sudija ispuni uslov za starosnu penziju, Ustavni sud tom sudiji može, zbog rada na započetim predmetima, produžiti radni vek do isteka vremena na koje je izabran.

Ustavni sud, predviđeno je izmenama, može da odloži objavljivanje svoje odluke u "Službenom glasniku" za najviše šest meseci, kako bi donosilac akta koji je proglašen neustavnim mogao da ga izmeni.

Izmenama je predviđeno i da Ustavni sud može da održava sednice i javne rasprave i izvan sedišta Ustavnog suda u Beogradu.

Započeti postupci pred Ustavnim sudom, kako je predviđeno, okončaće se po novim zakonskim rešenjima.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.