Izvor: S media, 30.Mar.2011, 01:03 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Duple muke sa državljanstvom
S kojim državama imamo sporazum o dvojnom državljanstvu: Teško do papira u Makedoniji, Sloveniji, Bugarskoj. Najgore sa Crnom Gorom.
Srbija nikome nije oduzela dokumenta. Naš zakon, čak, i ne poznaje mogućnost oduzimanja državljanstva. MUP može da poništi rešenje o sticanju ili prestanku državljanstva samo ako je ono doneto suprotno propisima (falsifikovanje isprave, iznošenje netačnih činjenica), potvrđeno je za ”Novosti” u MUP Srbije.
>> Pročitaj celu vest na sajtu S media <<
Dvojna državljanstva za Madjare
Preci i mađarski jezik uslov za dvojno državljanstvo
Dvojno državljanstvo "na čekanju"
Sa druge strane, u Crnoj Gori su počela oduzimanja crnogorskih ”papira” opozicionim liderima koji imaju srpsko. Procene su da bi, pored njih, bez crnogorskog državljanstva moglo da ostane 30.000-70.000 žitelja ove zemlje koji su srpski pasoš stekli posle 3. juna 2006. Istovremeno, sve nacionalne zajednice - Hrvati, Bošnjaci, Albanci - imaju dvojna državljanstva, samo se Srbima to ne dozvoljava. Milan Roćen, crnogorski šef diplomatije, najavio je da će se poraditi na pronalaženju rešenja koje bi bilo prihvatljivo i za državu i za građane.
Većina naših ostalih suseda dozvoljava svojim građanima i srpsko državljanstvo, uz neke izuzetke. Makedonci i Slovenci ne prave problem da, ako neko već ima njihov pasoš, uzme i srpski, ali ako ima naš mora da ga se odrekne da bi dobio makedonski ili slovenački.
Bugarska dozvoljava dvojno državljanstvo samo pripadnicima svoje nacionalne manjine u pograničnim zonama u Srbiji, pa tako tek njih dvadesetak ima po dva pasoša.
Niko nema precizne podatke koliko državljana Srbije ima i dokumenta neke druge zemlje, a zahtevi za prijem i otpust iz našeg državljanstva nisu baš česti. Tako je, recimo, našoj ambasadi u Ljubljani lane podneto 20 zahteva za otpust i 25 za prijem, a ove četiri za otpust i šest za prijem.
(Večernje novosti)








