Izvor: Politika, 12.Nov.2008, 23:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Divca čuvaju senzori i video-nadzor
Muzej u Prijepolju je jedini u Srbiji koji zadovoljava svetske standarde u ovoj oblasti
Prijepolje – Nije ministar za kulturu Nebojša Bradić tek onako poranio pre neki dan, pa se još za jutra zaputio pravo u prijepoljski muzej. Da se lično uveri u ono što se ovde dobro zna: da je ta ustanova najmlađi, a najuređeniji muzej u Srbiji, jedini kod nas koji ispunjava zahtevne svetske muzejske standarde. I da pogleda kako su obavljeni radovi na renoviranju muzeja >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << u koji je iz NIP-a uloženo 330.000 evra.
Na zidu kraj ulaza u muzej još stoji ogromna fotografija Vlada Divca, kao putokaz ka stalnoj postavci posvećenoj poznatom košarkašu, koja je u prijepoljskom muzeju od prošle jeseni, kada je Divac zvanično okončao igračku karijeru. Postavka sve ovo vreme privlači mnoge posetioce i ekskurzije iz Srbije i sveta.
Unutar muzeja, sve je skladno, novo ili preuređeno, a u dvorištu je napravljena letnja scena sa lapidarijumom, namenjena programima iz oblasti kulture.
– Nakon obavljenih radova, naše galerije su obezbeđene sistemom spoljnog i unutrašnjeg video-nadzora i senzorima, baš kao u najprestižnijim svetskim muzejima. Čak su i elektroinstalacije izvedene tako da su prekidači i utikači na plafonima i podovima, a ne na zidovima, tako da ne ometaju izlaganje eksponata. Napravljen je moderan podzemni muzejski depo, apsolutno otporan na vlagu. Čitav muzej je klimatizovan, dosegnuti su najviši standardi, pa sada ovde može da gostuje bilo koja zbirka bilo kog svetski poznatog muzeja –referisao je ministru Bradiću Slavoljub – Bato Pušica, koji je već 15 godina direktor prijepoljskog muzeja.
U vreme pomenutog Divčevog oproštaja od igračke karijere, kada su se u Prijepolje sjatili njegovi prijatelji i poštovaoci, gotovo svi oni, ma odakle došli, nisu krili oduševljenje činjenicom da nevelika varoš ima ovakav muzejski prostor. U međuvremenu, rekonstrukcija zdanja je nastavljena, održana je i izložba slika Petra Lubarde, likovni projekat muzeja Vojvodine i niz drugih vrednih sadržaja. Mnogi umetnici iz Srbije i okolnih država ponudili su Prijepolju da upravo u ovdašnjem muzeju prirede svoje izložbe.
– Ostvarujemo značajne nacionalne projekte, kao što je „Na svetim vodama Lima”, i zaštitu islamskih spomenika. Prvi traje već 12 godina, i za to vreme obnovili smo manastire Kumanicu i Davidovicu, kao i druge pravoslavne objekte u ovom kraju. Kad je o islamskim spomenicima reč, najvažniji posao je obnova porušene Jusovića kule iz 19. veka. Sve to finansira Ministarstvo kulture. Takođe, razvili smo vrednu međunarodnu saradnju sa muzejima iz okolnih država i EU – upoznao je direktor Pušica gosta iz Beograda sa trenutnim aktivnostima muzeja, a ministar Bradić je obećao dalju pomoć države ovoj izuzetnoj regionalnoj ustanovi. Za početak, biće uloženo u kupovinu nedostajućih specijalnih vitrina, aparata za klimatizaciju i drugog, a finansijska pomoć neće izostati ni kada je u pitanju dovršetak obnove Jusovića kule, koja bi trebalo da bude okončana dogodine.
B. Pejović
[objavljeno: 13/11/2008]












