Diplomate SAD utvrdile: Srpski, hrvatski, bošnjački i crnogorski su jedan jezik

Izvor: Blic, 13.Feb.2011, 14:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Diplomate SAD utvrdile: Srpski, hrvatski, bošnjački i crnogorski su jedan jezik

Američke diplomate su još leta 2009. godine utvrdile da srpski, hrvatski, bošnjački i crnogorski nisu četiri posebna jezika, već samo dijalekti jednog, odnosno regionalne verzije srpskohrvatskog jezika, piše zagrebački Jutarnji list.

Sve je počelo kada je pre dve godine Glavni inspektorat američkog državnog sekretara napravio interni dokument pod nazivom "Balkanska jezička problematika". U tom spisu, Harold V. Gajzel, tadašnji zamenik glavnog inspektora, izveštava >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << o poseti američkim ambasadama u BiH, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji, kada su od službenika čuli "zabrinutosti vezane uz praksu da se bošnjački, hrvatski i srpski tretiraju kao tri posebna jezika". Službenici su izvestili inspektora da je, zapravo, reč o dijalektima jednog jezika.

Inspektori su tada zaključili da bi bilo dobro kada bi se prihvatio taj stav i kada bi se ta tri jezika tretirala kao tri regionalne varijante srpskohrvatskog. Tumačeći svoju odluku, inspektori su naveli da su novonastali jezici, odnosno nova imena za postojeće dijalekte, povezani s državama nastalim posle raspada Jugoslavije.

"Uprkos novim imenima, ove regionalne varijante ostaju lingvistički u osnovi iste, s neznatnim varijacijama, uključujući korišćenje ćirilice u srpskom", piše u dokumentu.

Inspektori su smatrali da se te varijacije mogu lako razumeti uz kratkotrajne vežbe, te da je nepotrebno da službenik koji se već obučio za, na primer, hrvatski jezik, mora da prođe ceo kurs bošnjačkog kao da je reč o različitom jeziku. Konačno, zaključuju u dokumentu, "svi veći američki univerziteti s uhodanim programima slovenskih jezika, uključujući Harvard i UCLA (Univerzitet Kalifornije u Los Anđelesu), tretiraju ove dijalekte kao jedan jezik".

Inspektori su smatrali da bi ovakvim "uvođenjem" srpskohrvatskog jezika znatno uštedeli na obuci službenika, ali i da bi pružili opipljiv dokaz američke podrške za jačanje saradnje među narodima bivše Jugoslavije.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.