Izvor: B92, 26.Jul.2010, 10:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
"Digitalna škola" za osnovce
Beograd -- Do kraja sledeće školske godine učenici svih osnovnih škola u Srbiji će dobiti opremljeni informatički kabinet, sa 30 računara i priključkom za internet.
To je plan Ministarstva za telekomunikacije, koje je pokrenulo akciju "Digitalna škola". Jedini uslov je da uprava škole popuni prijavu na sajtu Ministarstva.
Da bi škola dobila trideset personalnih komjutera, softvere, i svu opremu za informatičke učionice potrebno je da nastavnici popune prijavna >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dokumenta, objavljena na sajtu resornog Ministarstva.
Pravo imaju sve škole bez obzira na to da li već imaju računarske kabinete ili ih nemaju.
„Pre svega je potrebno da škola popuni formulare koji su dostupni na sajtu našeg ministastvu i na posebnom sajtu www.digitalaskola.rs. Formular je relativno jednostavan, i da nam pošalju skicu učionice koja je namenjena za digitalni kabinet. Rok je 15. septembra, tako da smo ostavili dovoljno vremena i kada se vrate sa raspusta da to urade", kaže Jasna Matić, ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo.
Već za godinu dana svi srpski osnovci će, bez obzira na to da li školu pohađaju u gradu ili na selu, imati pristup globalnoj mreži iz svoje učionice. Cilj je da uslovi obrazovanja budu jednaki ma gde da se škola nalazi.
„To je deci jako bitno pošto nijedna karijera ne može da se napravi bez poznavanja informacionih tehnologija. Čak i rad u fabrici podrazumeva komjuterski vođene mašine i zbog toga je to bitno", dodala je Matićeva.
Koliko je internet prisutan u životu mladih pokazuje i poslednje istraživanje Stratedžik marketinga, sprovedeno početkom meseca.
Procenat korišćenja interneta u ukupnoj populaciji je 52 odsto, dok je među mladima od 12 do 29 godina procenat znatno viši i iznosi 91 odsto.
Procenat informisanja putem Interneta u ukupnoj populaciji je 13 odsto, dok je među mladima koji su odrasli uz digitalnu tehnologiju procenat upotrebe Interneta u informisanju čak 29 odsto.
Digitalne učionice će biti prilagođene ne samo za nastavu informatike već i za ostale predmete. Po uzoru na školovanje u Evropskoj uniji i srpski osnovci će dobiti priliku da znanja stiču na zanimljiv način kroz interaktivne programe.
Program „Digitalna škola" deo je šire akcije „Digitalna Srbija" koju sprovodi Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo.





