Izvor: RTS, 30.Jul.2015, 08:21 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dan borbe protiv trgovine ljudima
Prema podacima Ujedinjenih nacija, u svakom trenutku oko dva i po milona ljudi žrtve su trgovine ljudima. Ove godine, za prvih šest meseci, u Srbiji je identifikovano 13 žrtava trgovine ljudima, od čega ih je devet seksualno eksploatisano. Policija je protiv 21 osobe podnela krivične prijave.
Agonija petnaetogodišnje devojčice koju je rođak odveo u Italiju da bi prosjačila, trajala je godinu dana. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Ona je samo jedna od žrtava ustaljenog lanca trgovaca ljudima koji lako uništavaju tuđe živote.
"Da bi pristala na prosjačenje i plus i seksualnu eksploataciju, ona je svakodnevno dobijala batine, bila je lišavana hrane, kontakta sa porodicom", kaže Lidija Milanović iz Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima.
Ovu devojčicu Centar za pomoć žrtvama trgovine ljudima i policija uspeli su da spasu. Ipak, njen oporavak trajaće dugo, a toliko će se čekati i na procesuiranje odgovornih.
Da se slični primeri modernog ropstva otkriju, kažu u Ministarstvu unutrašnjih poslova, pomogao je sporazum sa Evropolom.
"Našoj policiji je omogućeno da vrši provere kroz Evropolove baze podatka računajući tzv. unakrsnu proveru podataka. Podsetiću da su članovi Evropola 28 država EU kao i da su potpisani sporazumi o operativnoj saradnji sa drugim državama kao što su SAD, Kanada i Australija", navodi Saša Gosić iz Odseka MUP-a za suzbijanje ilegalnih migracija i trgovine ljudima.
U Srbiji ne postoji centar za zbrinjavanje žrtava trgovine ljudima. Mogućnosti nevladinih organizacija su nedovoljne, a i državno prihvatilište za urgentno zbrinjavanje ne funkcioniše jer ni sam Centar za pomoć žrtvama trgovine ljudima nema odgovarajuće prostorije - radi u okviru Gerontološkog centra.
"Ono što ja prepoznajem kao mnogo veći problem jeste nedostatak adekvatnih kapaciteta za zbrinjavanje dece koja su žrtve trgovine ljudima. Mi sada koristimo resurse u prihvatilištima Zavodu za vaspitanje dece i omladine u Beogradu, ali to nisu niti po kapacitetu dovoljni uslovi", ističe Lidija Milanović.
Katarina Ivanović, iz NVO "Astra", ukazuje da postoje slučajevi da se deca žrtve trgovine ljudima smeštaju u prihvatilišta namenjena deci bez roditeljskog staranja.
"Ili u hraniteljske porodice ili čak u porodice odakle su možda i bili eksploatisani od strane nekih članova porodice", napominje Ivanovićeva.
U izveštaju Stejt Dipartmenta za ovu godinu pohvaljena je bolja identifikacija žrtava. Ipak, kaže se i da bi krivično gonjenje sa osuđujućim presudama trebalo da bude efikasnije, a kazne oštrije. Posebno se apeluje da se poboljša zaštita žrtava i obezbedi im se pomoć. Možda će nova Strategija prevencije i suzbijanja trgovine ljudima, na koju se čeka četriri godine, uvažiti te sugestije.
Institucijama protiv trgovine ljudima
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 30.Jul.2015
Nije samo seksualna eksploatacija trgovina ljudima. To je i radna eksploatacija, prinuda na vršenje krivičnog dela, prinudna udaja, pokušaj usvojenja. Trgovina ljudima je nisko rizična i visoko profitna kriminalna delatnost. Ko su žrtve?..U prvoj polovini godine zabeležena su 44 slučaja trgovine...












