DSS:Beograd na vodi je velika pljačka

Izvor: Akter, 12.Avg.2015, 10:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DSS:Beograd na vodi je velika pljačka

Vanparlamentarna Demokratska stranka Srbije (DSS) saopštila je danas će Srbija izgubiti najmanje 860 miliona evra na razlici između tržišne vrednosti zemljišta izdatog u zakup bez naknade i očekivane dobiti od projekta "Beograd na vodi"

Kako se navodi u saopštenju DSS, ugovor o izgradnji poslovno-stambenog kompleksa "Beograda na vodi", potpisan između Vlade Srbije i kompanije Igl hils (Eagle Hills) iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, još je tajan, ali šture informacije o >> Pročitaj celu vest na sajtu Akter << njegovoj sadržini otvaraju brojna pitanja o ekonomskoj opravdanosti projekta.

DSS navodi da je prostornim planom područja posebne namene uređenja dela priobalja grada Beograda - područje priobalja reke Save za projekat "Beograd na vodi", koji je uredbom donela Vlada Srbije, utvrđeno da je ukupna očekivana dobit investitora 672 miliona evra.

Po toj računici, koju je Vlada prihvatila, Srbija može da očekuje da bi joj kao manjinskom vlasniku pripalo 32 odsto, odnosno 215 miliona evra, a sve to samo ukoliko se celokupna investicija u potpunosti realizuje, celokupan stambeni i poslovni prostor proda i dobit realno iskaže, što je ne samo neizvesno, već potpuno nerealno, ističe se u saopštenju DSS.

Dodaje se da je ugovorom sa arapskom kompanijom Igl hils Vlada Srbije izdala u besplatan zakup na 99 godina, praktično predala u vlasništvo, 177 hektara građevinskog zemljišta, a za uzvrat može da se nada prihodu do najviše milion i 130.000 evra po jednom hektaru.

Istovremeno, ističe DSS, po podacima Poreske uprave, prosečna tržišna cena jednog hektara građevinskog zemljišta na opštini Savski venac je veća od šest miliona evra, a na lokaciji "Beograda na vodi" ta cena je značajno veća.

"Ukupna razlika između tržišne vrednosti zemljišta i očekivane dobiti je najmanje 860 miliona evra", navodi se i dodaje da je zemljište koje se betz naknade izdaje arapskom investitoru vredno najmanje 1,1 milijardu evra.

DSS navodi i da je Vlada Srbije u obrazloženju leks specijalisa za "Beograd na vodi" navela neistinit podatak da će troškovi pripremnih radova, izgradnje infrastrukture i eksproprijacije zemljišta za projekat da iznose 300 miliona evra, iako je sama Prostornim planom, koji je uredbom donela 31. decembra 2014. godine, utvrdila da će oni da iznose 790 miliona evra.

"U istom obrazloženju zakona stoji da će po osnovu naknade za uređivanje građevinskog zemljišta od investitora da se naplatiti 337 miliona evra, iako po važećim tarifama za ekstra zonu u Beogradu ukupna naknada za milion kvadratnih metara stambenog i 750.000 poslovnog prostora iznosi oko 800 miliona evra. Investitoru se tako, samo po tom osnovu unapred poklanja više od 450 miliona evra", navodi se u saopštenju DSS.

Ugovor sa arapskim investitorom o projektu "Beograda na vodi", vrednom oko tri milijarde evra, potpisan je krajem aprila 2015, a premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je krajem jula da će gradnja početi između 15. i 20. septembra.

Nastavak na Akter...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.