DRŽAVO, POMOZI OJAĐENIMA!

Izvor: Kurir, 14.Avg.2011, 08:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DRŽAVO, POMOZI OJAĐENIMA!

BEOGRAD - Građani gore, a država se češlja! Problem sa zaduženjima u švajcarskim francima potresa i države u okruženju, ali su one, za razlike od Srbije, već uvele mere kojima će zaštititi dužnike. Vlasti u Mađarskoj odlučile su da zabrane likvidaciju kredita ukoliko dužnik

BEOGRAD - Građani gore, a država se češlja!

Problem sa zaduženjima u švajcarskim francima potresa i države u okruženju, ali su one, za razlike od Srbije, već uvele mere >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << kojima će zaštititi dužnike.

Vlasti u Mađarskoj odlučile su da zabrane likvidaciju kredita ukoliko dužnik prestane s plaćanjem, da fiksiraju kurs franka na 180 (iako je aktuelni oko 250 forinti) i nateraju banke da konvertuju kredite u evre po tom kursu i tako na sebe preuzmu deo duga, koji će građani nadomestiti nakon 2015. godine. Slično je uradila i Hrvatska, pošto je fiksirala kurs na 5,8 kuna.

S druge strane, Srbija je zabranila zaduživanje u švajcarcima i preporučila bankama da besplatno konvertuju kredite u evre (što opet košta i uvećava konačnu sumu u odnosu na onu kad je kredit podignut).

Bivši ministar finansija Jovan Ranković kaže da naša privreda ima dug koji premašuje 20 milijardi evra.

- Zato je teško sprovesti ovakve mere. Morala bi se smanjiti javna potrošnja, osposobiti privreda...- poručuje Ranković.

Ekonomista Branko Dragaš tvrdi da su ovakve mere potrebne Srbiji.

- To su dobre mere jer produžavaju period otplaćivanja kredita i mogu da prepolove rate. Građani će tako mnogo lakše disati. Ali, to mora da se uradi odmah. Ono što država sad radi je isto kao kad biste mrtvom čoveku pričali šta je trebalo da radi da bi ozdravio - ocenjuje Dragaš.

Madžar: Niko vam nije kriv

Ekonomista Ljubomir Madžar ocenjuje da su mere koje su uveli Mađari i Hrvati populističke.

- Naša država ne bi trebalo da se meša jer je ovo stvar tržišta, a banke bi pre svega morale da brinu o otplati dugova. Građani su morali biti svesni rizika. Onaj ko rizikuje, može da dobije, ali mora i da prihvati posledice - zaključuje Madžar.

Preduzetnik: Rata mi je 107.000 dinara!

Borivoje Jančić, preduzetnik iz Beograda, tipičan je primer onih dužnika koje je banka opljačkala.

- Kredit u švajcarcima sam podigao u maju 2007. godine. Čak su mi odobrili fiksnu kamatnu stopu na 2,5 odsto uz šestomesečni libor. Rata mi se minimalno povećala nakon mesec dana, usled skoka libora. Sve je do 2009. manje-više bilo u redu. Tada sam otišao sam u banku, ali umesto da mi objasni šta se dešava, direktorka ekspoziture mi je rekla da je i ona u istom problemu kao i ja. Zamolila me je da ih ne tužim jer je čula da će franak padati. Desilo se suprotno. Sada, umesto početnih 55.000 dinara rate, plaćam 107.000 - priča Jančić.

Nastavak na Kurir...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Capital Economics : Najugroženiji Mađarska, Poljska i Hrvatska

Izvor: Capital.ba, 14.Avg.2011

LONDON, Prema analizi konzultantske agencije za makroekonomiju Capital Economics tri najugroženije ekonomije u Evropi zbog rasta kursa švajcarskog franka su Mađarska, Poljska i Hrvatska. . Dok je iznos kredita vezanih u švajcarskim francima u Mađarskoj dostigao skoro petinu BDP-a (između 15 i 20...

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.