
Izvor: Kurir, 23.Feb.2011, 16:08 (ažurirano 02.Apr.2020.)
DOGOVOR SA MMF MORA DA SE POŠTUJE
BEOGRAD - Profesor na Megatrend univerzitetu Vladimir Vučković izjavio je danas da je suštinski rezultat razgovora srpskih vlasti sa Međunarodnim monetarnim fondom da ne može biti povećanja plata u javnom sektoru, što je i u skladu sa objektivnim mogućnostima srpskog budžeta.
"Najava da će se do 10 milijardi dinara eventualno izdvojiti za najugroženije socijalne kategorije je jedna mera koja ima više socijalni karakter i u tom smislu je ne možemo kritikovati, niti je to preveliki >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << iznos sredstava koji bi eventualno mogao ugroziti makroekonomsku stabilnost", ocenio je Vučković.
"Ostaje još samo da to što je dogovoreno sa MMF-om bude i primenjeno u praksi, pošto naravno postoji mogućnost da nakon nekih novih pritisaka vlada primeni nešto drugo, a ne ono što je usaglašeno sa Fondom", istakao je on.
Vučković, koji je i kandidat za člana Fiskalnog saveta, ukazao je da bi efekti eventualnog odstupanja vlade od dogovora sa MMF-om zavisili od dimenzije tog odstupanja, odnosno u kojoj meri bi bio narušen taj sporazum.
Ukoliko bi vlada 'fino doterala' taj dogovor i nešto malo promenila, verujem da ni Međunarodni monetarni fond ne bi pravio veliki problem, ocenio je on.
"Međutim, ukoliko se odstupi od dogovora, pa se u sistem 'upumpa' mnogo više novca ili ako dođe do povećanja plata i mimo toga što nema povećanja javnih prihoda, dakle ako se naruši suštinski element jučerašnjeg dogovora, onda i reakcija fonda može da bude stroža i oštrija, da onda da negativnu ocenu i da se aranžman ne završi na najbolji način", naveo je Vučković.
Prema njegovim rečima, najava novog aranžmana sa MMF je, takođe, dobra vest pošto je očigledno, da je Srbiji potrebna podrška sa strane za vođenje odgovorne ekonomske politike.
"U tom smislu i podrška i kontrola od strane MMF-a jesu dobrodošli bez obzira da li je to aranžman sa povlačenjem sredstava ili neka vrsta nadzornog aranžmana, a možda je ova druga vrsta aranžmana i bolja", dodao je Vučković.
On je objasnio i da budući Fiskalni savet treba da nadgleda fiskalnu politiku, pre svega, da li je budžetski deficit u zakonski određenim granicama i da na neki način poput MMF ima korektivnu funkciju, da ukazuje na eventualna odstupanja od Zakona u budžetu i na odstupanja od "zdrave" fiskalne i ekonomske politike.