DNEVNIK MIGRANTA IZ AVGANISTANA Za put do Beograda dao sam 5.000 evra

Izvor: Blic, 13.Avg.2015, 19:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DNEVNIK MIGRANTA IZ AVGANISTANA Za put do Beograda dao sam 5.000 evra

Beograd - Sali Jusuf (21), student Univerziteta u Kabulu, krenuo je pre mesec dana sa sestrom i braćom iz Avganistana da bi spasao živu glavu...

Sali je samo na putu do Beograda potrošio 5.000 evra. Ovih dana spavao je u parku kod beogradske autobuske stanice.

Evo kako je izgledao njegov dosadašnji put u, kako veruje, bolju budućnost:

12. 7. Krenuli smo peške iz Avganistana u Iran. Pešačili smo 20 dana i prešli 2.000 kilometara. Tada zaboravite >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da treba da jedete i da spavate. Noge same idu. Ljudi su padali od vrućine. Teško je kad krenete sa jednom torbom, a ceo život ostavite iza sebe. Ostavio sam roditelje u Kabulu. To mi je najteža odluka. Prijatelji koji su ostali javljaju mi da su dobro.

1. 8. Iz Irana smo ušli u Tursku i krenuli put Izmira. Vozili smo se sedam sati, bez pauze. Na desetine nas u skučenom kombiju. Stajao sam u jednom položaju jer nije bilo mesta da se pomerim.

3. 8. U Izmiru smo se ukrcali na brod koji je nekoliko dana plovio do Mitilinija, glavnog grada ostrva Lezbos. Nas 40 bilo je u brodiću od pet puta šest metara. Prevoz je koštao 1.500 evra po osobi. Bilo je nepodnošljivo, ali nije nam bilo druge. Otvoreno more, a mali brodić, kako da se čovek ne uplaši...

6. 8. Opet smo se ukrcali na brod i krenuli put Atine. Potom smo vozom otišli do granice sa Makedonijom. Peške smo prešli granicu skrivajući se od policije. Pucali su, ali samo da nas upozore. Niko nije povređen.

8. 8. Nakon prelaska granice ušli smo u autobus i vozili se do granice sa Srbijom. I tu granicu smo prešli peške. Hodali smo 20 kilometara, pa ušli u neki voz i krenuli ka Beogradu.

11. 8. Stigli smo u Beograd. Smestili smo se u park. Razočarani smo. Ceo život slušamo da je Evropa humana i da se ovde poštuju ljudska prava, ali to još nismo doživeli. Spavamo na zemlji. Na stanici nam naplaćuju dva evra za korišćenje toaleta. Očekivali smo više ljudskosti.

Moramo da požurimo ka Mađarskoj. Čuli smo da žica još nije postavljena celom dužinom. Naš cilj je Nemačka. Ne poznajemo nikoga tamo, ali se nadamo boljoj budućnosti.

Hasan je deportovan iz Nemačke. Tamo su mu ostali supruga i deca. Proveo je 18 meseci u azilu u Bugarskoj, a nedavno je došao u Beograd kako bi pokušao na sve načine da se vrati. Dve godine nije video porodicu, a dva meseca se nije čuo sa njima. „Prodao sam telefon. To je sve što sam imao. Sad ne mogu ni da se čujem sa detetom“, priča Hasan.

„Na putu, dok sam bežao od vihora rata, čuo sam da su mi tri rođaka poginula, neprestano mislim na to. Ostao sam bez novca. Imam još pet evra. Ne znam šta ću dalje“, priznaje Abdul iz Kabula dok nam pokazuje kesu sa hlebom od pre nekoliko dana koji jede pomalo kako bi mu ostalo dovoljno i za naredne dane.

Ibrahim Raid iz Sirije besplatno šiša i brije migrante. „Ne mogu da sedim skrštenih ruku kad već mogu da učinim nešto za ove ljude“, kaže Ibrahim, koji želi da se domogne Nemačke.

Asijah K. (25) iz Tunisa zalutao je u Novom Sadu i već danima spava u parkiću među zgradama na Detelinari. On čeka prijatelje da ga odvedu u Beograd, a nije ni svestan da je sada bliži severu Srbije, odakle grupe migranata napuštaju našu zemlju. M. N. - M. S.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.