Čiplić pozvao manjine da glasaju

Izvor: B92, 04.Jun.2010, 15:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čiplić pozvao manjine da glasaju

Beograd -- Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić je pozvao pripadnike nacionalnih manjina da u što većem broju izađu na izbore za nacionalne savete.

"Očekujem i pozivam pripadnike nacionalnih manjina da izađu na izbore", rekao je Čiplić.

Nacionalne savete izabraće 19 nacionalnih manjina - 16 na neposrednim izborima, dok će Hrvati, Makedonci i Slovenci nacionalne savete birati na posrednim izborima odnosno putem elektorske skupštine.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Čiplić je istakao da je najznačajnije da što više pripadnika nacionalnih manjina izađe na neposredne izbore za svoje nacionalne savete.

"Izbor nacionalnog saveta zapravo daje političku legitimaciju nacionalom savetu da u punom kapacitetu preuzme sve one nadležnosti koje Zakon o nacinalnim savetima daje, odnosno da preuzme sve one nadležnosti i odgovornosti za razvoj, status i stanje svoje nacionalne manjne", naveo je Čiplić.

Ministar je kazao da će to biti prvi izbori koji se održavaju po novom Zakonu o nacionalnim savetima i prvi izbori koji se održavaju na ovaj način.

Prema njegovim rečima, na izorima u nedelju biće 883 birača mesta, 43 izborne komisije za biračka područja i 2.700 članova biračkih odbora.

Dodao je da će na neposrednim izborima mogućnost da glasa imati 435.000 ljudi.

Izbori za nacionalne savete nacionalnih manjina održaće se 6. juna u 167 opština u Srbiji.

U Srbiji prema popisu iz 2002. godini živi više od milion građana koji se izjašnjavaju kao pripadnici neke nacionalne manjine, odnosno 14 odsto ukupnog broja stanovnika.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.