Čiplić: Zukorlić se bori za političku poziciju

Izvor: Politika, 15.Jul.2010, 11:31   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Čiplić: Zukorlić se bori za političku poziciju

BEOGRAD – Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić izjavio je da u Srbiji, koja je građanska država, nema konstitutivnih naroda i da je ideja o autonomiji Sandžaka i posebnoj poziciji bilo koje nacionalne manjine, protivna ustavnom poretku Srbije.

Prema rečima Čiplića, kritike koje je njegovom ministarstvu uputio glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić uobičajene su, a krajnja svrha i namera te priče, a pomalo, kako je rekao, i predstave, je >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << borba verskog lidera za ličnu političku poziciju i promociju.

U Novom Pazaru, u organizaciji Bošnjačkog nacionalnog veća, koje resorno ministarstvo ne priznaje, juče je održana sednica Bošnjačkog nacionalnog sabora na kojoj je usvojena deklaracija u kojoj se kaže da su Bošnjaci konstitutivan narod u Srbiji.

Zukorlićeva opcija je zatražila razgovor sa predsednicima države i vlade o statusu Bošnjaka i odlučila da obnovi Narodno veće Sandžaka s ciljem afirmacije rešavanja statusa te, kako se navodi, regije.

Gostujući u Jutarnjem dnevniku Radiotelevizije Srbije, Čiplić je rekao da su svi nacionalni saveti nacionalnih zajednica formirani dvotrećinskom većinom i da je to pravilo preuzeto iz Ustava.

Ministar je kazao da je osnovno pravilo da je nacionalni savet izraz manjinske samouprave i da je na volji samih učesnika u političkom procesu kako će se formirati, organizovati i koga će izabrati za predsednika.

Čiplić je potvrdio da je bilo kršenja izborne volje Bošnjaka kada su praktično dve liste - jedna koju podržava Sulejman Ugljanin i druga koju podržava Rasim Ljajić imale većinu, ali su se stvari iskomplikovale, a „okidač” je bio kada su dvojica većnika podržala Zukorlićevu Bošnjačku kulturnu zajednicu.

Podsetivši da je produžen rok za formiranje Bošnjačkog nacionalnog saveta i posle 9. jula, Čiplić je rekao da su u toku razgovori i konstituisanju tog saveta, kao i da, kako smatra, postoje dve mogućnosti.

Jedna mogućnost je da se formira nacionalni savet sa većinom, koja je bila na izborima i izbornim rezultatima, a druga je da se ne formira nacionalni savet i tada bi se formirao privremeni organ do sprovođenja novih izbora, ukazao je Čiplić.

Ministar se založio za kompromis tako što bi, kako je rekao, dve liste, koje imaju većinu, formirale tela i predsednika.

To je, dodao je on, ne samo stvar političkog dogovora, nego i manjinske samouprave.

Govoreći o formiranju nacionalnog saveta Makedonaca, kojima je odobrena druga elektorska skupština, Čiplić je rekao da je u prvom pokušaju bilo odlaganje, jer elektorska skupština podrazumeva minimalni broj elektora, odnosno izbornika, koji čine skupštinu - 42.

Međutim, osam ljudi sprečava izbornu skupštinu, jer žele dogovor o podeli funkcija pre nego što je skupština održana, što je nečasno, rekao je Čiplić.

Tanjug

objavljeno: 15/07/2010

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.