Činovnici uzdrmali  koaliciju

Izvor: Blic, 13.Avg.2009, 06:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Činovnici uzdrmali koaliciju

Kraljevo - Zamenik gradonačelnika Kraljeva dr Ljubiša Jovašević optužio je gradsku administraciju da opstruira rad zakonodavnih i izvršnih gradskih organa. Šef Pokreta za Kraljevo, koji je sa šest odbornika u većinskoj koaliciji sa „Zajedno za evropsku Srbiju" i savezom SPS-PUPS, zatražio je od koalicionih partnera hitno ispunjavanje predizbornih obećanja koja, po njegovom mišljenju, dobrim delom koči i administracija, upozoravajući da će, u suprotnom, Pokret razmisliti o >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << istupanju iz koalicije.

- Ako gradonačelnik od nadležnih gradskih službi zatraži da mu se dostavi uvid u budžetska sredstva, koja su još 2006. godine kod ovlašćenih banaka oročena po viđenju, a potom to učini i budžetski inspektor, a opštinske službe počnu da cepidlače tražeći da taj izveštaj odobri neki njihov šef, onda smo mi stvarno došli u situaciju da u Kraljevu na vlasti nije ni DS, ni SPS, ni SPO, G17 ili Pokret za Kraljevo, već najmoćnija stranka iz senke, poznatija kao opštinska administracija - kaže dr Jovašević.

Navodeći brojne primere direktnog sukoba izabranih i zaposlenih u gradskoj skupštini, dr Jovašević kaže da gradska administracija, uprkos mišljenju Ministarstva za finansije da je to moguće, nije dozvolila povećanje plata u pojedinim javnim preduzećima, a zbog začkoljice da li se radi o tekućem ili investicionom održavanju stoji rekonstrukcija hotela na Goču.

Predsednik gradske skupštine Milomir Šljivić (SPO) dosta umerenije reaguje od koalicionog partnera dr Jovaševića.

- Nije toliko dramatično, ali doslovnim poštovanjem zakona i propisa činovnički aparat ne može da prati tempo kojim bi želeli da radimo i odlučujemo - kaže Šljivić.

Sa kolegom Jovaševićem mnogo više se slaže Sreten Jovanović (SPS), potpredsednik Skupštine, uz tvrdnju da pojedinci u gradskoj administraciji „sprovode politiku prema sebi".

- Kada je SPS pre 12 godina izgubio od opozicije, u gradskoj skupštini je bilo 170 zaposlenih. Sada ih je više od 300. Normalno je da se taj birokratski mastodont brani i tako što će, kada mu zatreba, staviti sebe iznad izvršne vlasti - kaže Jovanović.

Radom činovnika nije zadovoljan ni Goran Vučinića, šef odborničke grupe DS u Skupštini.

- Često se dešava da bude onako kako odgovara opštinskoj upravi i zbog toga imamo problema da u delo sprovedemo brojne dobre ideje zbog kojih nam je narod poklonio poverenje na izborima - rekao je Vučinić.

Zamenik gradonačelnika Jovašević u otvorenom pismu koalicionim partnerima navodi da zbog opstrukcije administracije stoji proces decentralizacije grada i formiranje opština, zatim pita kako se grade objekti na gradskoj terasi, zašto tržišna inspekcija ne sprečava divlju prodaju na ulicama u Mataruškoj banji, zašto kafane rade do zore, a park kod obdaništa u Pljakinom šancu služi kao parkiralište, koga, takođe nema u gradu. Priznajući deo krivice, on zato i najavljuje indirektno odlazak iz koalicije pitanjem: „Da li i dalje treba vladati samo radi vladanja?"

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.