Izvor: Blic, 20.Jan.2007, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cela plata za pripremne časove

Cela plata za pripremne časove

Učenici osmih razreda osnovnih škola u Srbiji već su počeli da se pripremaju za polaganje kvalifikacionih i prijemnih ispita za upis u srednju školu. U nekim školama, u kojima je tradicionalno najteže položiti prijemni ispit, pripremna nastava je već počela pa osmaci vredno uče još od oktobra prošle godine.

Upisati željenu srednju školu nije nimalo lak posao jer za najatraktivnija zanimanja vlada i najveće interesovanje. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Zato su osmaci već prionuli na učenje, a roditelji ne žale novac za dodatne časove kako bi deci olakšali polaganje prijemnog ispita.

Zbirke zadataka iz srpskog jezika i matematike za polaganje kvalifikacionih ispita već su u prodaji pa osnovci znaju šta ih čeka i imaju dovoljno vremena da utvrde gradivo. Međutim, u specijalizovanim i umetničkim srednjim školama učenici moraju da polažu prijemni ispit, a po pravilu u ove škole se najteže upisati. Veliki broj dece iz cele Srbije svake godine konkurišu za upis u Matematičku i Filološku gimnaziju u Beogradu. Broj mesta u ovim školama je ograničen pa najvredniji đaci ne žele da rizikuju već se uveliko spremaju za prijemni ispit.

- Pripremna nastava u našoj školi, zbog velikog interesovanja, počela je još u oktobru, a dolaze nam i učenici iz unutrašnjosti Srbije. Đaci koji žele da se upišu u našu gimnaziju polažu testove iz matematike. Matematika koju oni polažu razlikuju se od one koju polažu učenici koji se upisuju u ostale gimnazije. Ministarstvo prosvete određuje datum polaganja prijemnog ispita u našoj školi petnaestak dana ranije, kako bi deca koja ne uspeju da se upišu u Matematičku gimnaziju mogla da konkurišu na drugom mestu - kaže za 'Blic' Tijana Protić, zadužena za pripremnu nastavu u Matematičkoj gimnaziji.

Pripremna nastava u Matematičkoj gimnaziji realizuje se svake nedelje, po dva školska časa, a krajnji rok za prijavu polaznika je početak drugog polugodišta.

Pripremna nastava u Filološkoj gimnaziji u Beogradu počinje 28. januara, a interesovanje je, kao i svake godine, veliko. U Filološkoj gimnaziji učenici mogu pohađati pripremnu nastavu iz srpskog jezika, književnosti i stranih jezika po unapred utvrđenom programu.

Priprema za polaganje diferencijalnih ispita (nivo osnovne baletske škole), kao i prijemnog ispita u Srednjoj baletskoj školi 'Lujo Davičo' u Beogradu biće organizovana krajem februara i trajaće do samog polaganja. Za upis u umetničke škole učenici mogu da se pripremaju u Tehno-art školi u Beogradu gde za tri sata crtanja, vajanja ili slikanja treba izdvojiti 650 dinara.

Pripremna nastava za polaganje prijemnih ispita za upis u srednje škole organizuje se već 16 godina i u NU 'Božidar Adžija' u Beogradu, a upis je u toku. Pojedini roditelji odlučuju se ipak da njihovu decu za prijemni ispit spremaju profesori na individulanim časovima, jer su, kako kažu, tako najsigurniji da će nešto naučiti.

V. Nedeljković Dovoljni časovi u školi

Nastavnici u osnovnim školama pripremaju učenike za upis u srednju školu u okviru redovne, dopunske i dodatne nastave, a uz pomoć zbirki koje su već odštampane. Nema potrebe da roditelji pored toga izdvajaju novac za pripremnu nastavu - kaže za 'Blic' Milka Andrić, pomoćnik ministra za prosvetu i sport.

U Nišu od 250 do 400 dinara

Kod privatnih profesora u Nišu jedan čas pripremne nastave za upis u srednje škole osnovcima se naplaćuje u proseku 300 dinara, odnosno od 250 do 400 dinara. Aca Krstić, direktor najveće niške osnovne škole 'Dušan Radović' koju pohađa 1.350 đaka, kaže da se u drugom polugodištu za sve zainteresovane učenike organizuje pripremna nastava koja je besplatna.

- Svaki profesor matematike i srpskog jezika nedeljno organizuje po jedan čas za zainteresovane đake. Na početku je to oko 50 đaka, ali kako se bliži kraj godine, grupe su sve manje i manje - kaže Krstić. Direktor Gimnazije '9. maj' Nebojša Lekić napominje da nijedna od srednjih škola u Nišu ne organizuje pripremnu nastavu koja se naplaćuje.

- Besplatna pripremna nastava se organizuje u gimnazijama, samo za specijalna odeljenja - filološko, matematičko i informatičko - kaže Lekić.

U Školi računara 'Enter VLD' časovi matematike za osnovce koštaju 1.700 dinara mesečno, pohađaju se dva puta nedeljno po 55 minuta i počinju sledeće nedelje. U Narodnom univerzitetu u Nišu kažu da ove godine razmišljaju da po prvi put organizuju pripremnu nastavu.

B. J.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.