Bulgarija podlegla nevremenu

Izvor: Vostok.rs, 11.Jul.2011, 13:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bulgarija podlegla nevremenu

11.07.2011. -

12. jul je u Tatarstanu dan žalosti na poginule u brodolomu broda Bulgarija. Prema poslednjim podacima, poginulo je 12, spašeno 80 ljudi. Sudbina desetina putnika sve do sada nije poznata. Rezultati prethodnog izviđanja, sprovedenog od strane ronilaca, svedoče da je poginulo više od sto ljudi. Bez obzira na nevreme, spasilačka ekspedicija je trajala tokom čitave noći.

Do brodoloma je došlo u uslovima oluje i kiše. Pored toga, brod je bio prepun putnika. >> Pročitaj celu vest na sajtu Vostok.rs << Prema informacijama, na brodu je bilo više od 100 odraslih i oko 50 dece. Brod je potonuo, on je na dubini od 20 metara, udaljen 3 kilometra od obale. Očevici tvrde da je Bulgarija prilikom okretanja nagnula se na desnu stranu i potonula tokom nekoliko minuta.

Danas na reci Volga na mestu brodoloma se nastavljaju spasilački radovi, - saopštila je Glasu Rusije šef uprave informacija MVS Irina Andrianova.

Čitave noći se povećavao broj učesnika spasilačke operacije. Danas se grupacija sastoji od 329 ljudi. Među njima ima 91 ronilac, 74 jedinice tehnike. U operaciji učestvuju stručnjaci iz naših odreda, kao i iz Moskve – iz odreda Centrospas i centra Lider, iz Krasnodarske pokraine, Tatarije, Baškirije. Doneta je neophodna oprema, između ostalog TV kompleks Gnom (Patuljak).

Zvanični uzroci tragedije se za sada ne iznose. Postoji nekoliko verzija brodoloma, između ostalih, slabo tehničko stanje broda, njegova preopterećenost i plićak na putu broda. U svakom slučaju, pouzdano se zna da je putnički brod sa dve palube Bulgarija sagrađen u Čehoslovačkoj 1955. godine, dakle, nikako se ne može smatrati novim. Prema projektu, na brodu je smelo biti 133 putnika, međutim, posle niza modernizacija se taj broj smanjio na 140.

Specijalno formirana komisija će utvrditi uzrok tragedije. Glavno je da se ulože maksimalni napori radi spasa preživelih.

Spasilačke radove otežava slaba vidljivost, pored tog talasi od 2 metra otežavaju rad stručnjaka-ronilaca. Bez obzira na to se preduzimaju sve mere u traženju ljudi.

U Kamskom rečnom brodarstvu, kojem je pripadala Bulgarija, saopštili su da je brod bio sa tehničke strane ispravan i pogodan za plovidbu. Islednici, koji su pokrenuli krivični postupak u vezi sa eventualnim kršenjem pravila bezbednosti eksploatacije železničkog, vazdušnog i vodenog transporta, proveravaju da li te informacije odgovaraju pravom stanju stvari. U Kazanj je stigao šef Islednog komiteta RF (IKR) Aleksandar Bastrikin. Podsetimo da je još juče, odmah posle brodoloma, predsednik Dmitrij Medvedev je dao nalog rukovodstvu Tatarstana da pruži pomoć postradalima, a šefu IKR da sprovede detaljnu i sveobuhvatnu istragu uzroka brodoloma.

Izvor: Golos Rossii, foto: RIA Novosti

Nastavak na Vostok.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.