Bube „klintonke“ ponovo napadaju

Izvor: BKTV News, 12.Jul.2013, 15:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bube „klintonke“ ponovo napadaju

Bube „klintonke“, minijaturne mušice, crne boje, slične buvama ponovo napadaju ljude. Beograđanku Svetlanu Peštić izujedale su pre nekoliko dana na placu u Lipovičkoj šumi, a posledice su bile takve da je završila u bolnici i na antibioticima. Noga joj je otekla i pomodrila, a istovremeno je jako boli i svrbi.
- Lekar mi je rekao, da nisam došla još sedam dana, morali bi da mi amputiraju nogu – priča nam zabrinuta Svetlana Peštić. – Oko zgloba imam pet-šest uboda i prvo >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << sam pomislila da me je ujeo komarac, jer u početku na to liči. Međutim, uveče je toliko buknulo da sam morala da odem u dežurnu službu KBC „Bežanijska kosa“. List na nozi je otekao i postao ljubičast, koža tvrda i vruća i sve to je počelo da se širi i zahvata i butinu. Izgleda da su se upalile i limfne žlezde.
Svetlana Peštić kaže i da je pre petnaest dana ista buba ujela dok je bila na placu i da je i tada imala reakciju, ali mnogo blažu.
- Mislite, ujela vas buba, nema veze, ali dođete u situaciju da zbog toga završite kod lekara, sa ozbiljnim zdravstvenim problemom – navodi Svetlana.
- Ljude treba uputiti šta da rade, ako im se to desi, jer uopšte nije bezazleno. I da li se nešto može uraditi da se bar suzbije broj tih insekata, kao što se radi sa komarcima.
Dr Ljuba Vujanović, dermatovenerolog iz Klinike za dermatovenerologiju Kliničkog centra Vojvodine, kaže da je ovo jedan od prvih slučajeva da se ova buba pojavila u Beogradu, a da ih je u Novom Sadu i okolini već bilo na desetine.
- Znam da je prošle godine bilo mnogo ljudi u Nišu, iako je pojava ovog insekta do sada bila karakteristična za Slavoniju, Posavinu, Podunavlje, okolinu Tise i Tamiša – priča doktorka Vujanović. – Sezona im je od aprila do jula, a visok vodostaj ove godine je bio pogodan za njihovo razmnožavanje, pa ih zato ima više nego što je uobičajeno.
Dr Vujanović napominje da se ubod ove mušice ne oseti, jer se u njenoj pljuvački nalazi anestetik. Kad popije krv, na mestu uboda uglavnom se pojavi kap krvi koji se sliva niz kožu, po čemu, već u prvi mah može da se prepozna da je reč o crnoj mušici.
- Ovaj insekt uglavnom napada ekstremitete, a imala sam pacijente sa više od 50 uboda – navodi doktorka.
- Na koži se javljaju veliki pečati od 1,5 do dva centimetra, sa krvnim podlivima i otocima koji bole i peku, a ponekad i svrbe. Ukoliko se ubodi nalaze na donjim ekstremitetima, pacijenti se žale da ne mogu da se oslone na nogu.
Ubod crne mušice ne izaziva sistemske alergijske reakcije poput gušenja, a bolni otoci prestaju u roku od četiri do pet dana, ako se na vreme primeni terapija.
STIGLE POSLE BOMBARDOVANJA
GOLUBAČKA mušica je vrsta insekta karakteristična za područje Srbije, a posebno za opštinu Golubac, po kojoj je i dobila ime. Reč je o relativno nepoznatoj vrsti, koja je u 19. i prvoj polovini 20. veka izazivala pomor stoke. Gotovo je potpuno nestala posle izgradnje hidroelektrane „Đerdap“, da bi se ponovo pojavila 1999. godine i to neposredno nakon NATO bombardovanja Srbije, zbog čega su je u narodu nazvali buba – „klintonka“.
Izvor: Novosti
Tweet

Nastavak na BKTV News...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.