Izvor: Blic, 10.Nov.2008, 08:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Borcima smetaju ljuljaške za decu
NOVA VAROŠ - Opštinski odbor SUBNOR-a zatražio je od opštinske uprave i Direkcije za izgradnju da izmesti ljuljaške za decu sa sadašnje lokacije kod Spomenika partizanskim borcima u parku u naselju Branoševac. Prema tvrdnjama boraca, dešava se da prilikom ljuljanja deca nogama udaraju u spomenik zidan od kamena i tako skrnave obeležje koje, kako kažu u SUBNOR-u, ima „kulturno-istorijski značaj oslobodilačke borbe naroda Jugoslavije”.
Izgradnja parka na samom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ulazu u Novu Varoš iz pravca Zlatibora i uređenje okoline spomenika započeli su pre dve godine sredstvima iz opštinskog budžeta i kase Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju grada. Tokom dosadašnjih radova na trianglu površine stotinak kvadrata, omeđenom dvema gradskim ulicama i magistralom ka moru, postavljene su klupe za odmor, žardinjere i zbog skučenosti prostora svega četiri klackalice i ljuljaška sa četiri korpe.
- Strahujemo i da će zbog ljuljaški koje su pre mesec dana postavljene na oko 2,5 metara od spomenika biti teško položiti vence i cveće na spomenik povodom obeležavanja značajnih datuma iz NOB-a, kao i da će deca koja dolaze da se ljuljaju gaziti položene vence i cveće. U parku već postoje klackalice koje ne predstavljaju nikakvu smetnju i dovoljno je prostora da se i ljuljaške izmeste na novu lokaciju kako i dalje ne bi skrnavile spomenik - kaže Milisav Bjelić, predsednik Opštinskog odbora SUBNOR-a.
Spomenik u čast Treće sandžačke proleterske brigade, koja je dala 20 narodnih heroja, podignut je početkom pedesetih godina prošlog veka na inicijativu tadašnjeg Sreskog odbora SUBNOR. Na sadašnju lokaciju, pedesetak metara bliže gradu, izmešten je pre nekoliko godina tokom rekonstrukcije magistrale ka moru i obližnje raskrsnice puta za Sjenicu.
- Do pre dve godine, kada su počeli radovi na izgradnji parka, parcela na kojoj je spomenik postavljen služila je kao divlji parking za teretna vozila i zaprege i predstavljala pravo ruglo. Umesto da nam zahvale što je konačno, prvi put nakon podizanja spomenika, uređena njegova okolina, iz SUBNOR-a nam prete sudskim tužbama. Optužbe boraca su proizvoljne i besmislene i nemamo nameru da udovoljimo zahtevu. Uređenje parka obavlja se striktno po projektu i ne postoji prazan prostor na koji bi mogle da se izmeste ljuljaške - kaže Goran Matović, direktor Direkcije za građevinsko zemljište.
Jedini park u naselju
Mini-park na dva nivoa u naselju Branoševac tokom dosadašnjih radova zastrt je betonskim pločicama i jedini je uređen kutak za odmor u ovom najvećem gradskom naselju, pored koga prolazi magistrala.








