Izvor: Blic, 03.Nov.2004, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Bolovi u grudima, pravac lekaru
Bolovi u grudima, pravac lekaru
Nagle vremenske promene i temperaturne oscilacije koje nas očekuju tokom celog novembra ne pogoduju nikome, pa ni zdravim ljudima. Građani bi u tom periodu trebalo što manje da izlaze iz svojih domova, a na prve simptome, kao što su vrtoglavica, zamor i gušenje, da bez odlaganja posete lekara.
- Nagle vremenske i temperaturne promene ne pogoduju nikome, posebno hroničnim bolesnicima, astmatičarima, srčanim bolesnicima, reumatičarima, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ljudima koji pate od čira na želucu, ali ni depresivnim osobama - kaže za 'Blic' dr Zorica Dinić iz poliklinike 'Vizim'. Meteorološke oscilacije, kaže ona, smetaju i potpuno zdravim ljudima.
- Kod zdravih se javljaju vrtoglavica, zamor i osećaj nestabilnosti - kaže Dinićeva.
Ona hroničnim bolesnicima preporučuje da što manje izlaze iz kuće i da redovno uzimaju prepisanu terapiju.
- U slučaju simptoma kao što su bol u grudima i gušenje, ne treba čekati i treba što pre posetiti lekara - upozorava ona. Jučerašnji dan je, ističe dr Dinić, bio posebno težak za astmatičare, zbog jutarnje magle i povećanog smoga.
Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, ceo novembar će obeležiti temperaturne oscilacije. Branko Bijelić, koji je u RHMZ zadužen za dugoročnu vremensku prognozu, kaže za naš list da Srbiju do 6. novembra očekuje srednja dnevna temperatura iznad višegodišnjeg proseka.
- Od 6. do 11. novembra temperatura će biti ispod i u granicama proseka, od 12. do 22. iznad i u granicama proseka. U periodu do kraja meseca srednja dnevna temperatura biće znatno ispod višegodišnjeg proseka, a od 24. novembra moguć je i sneg - kaže Bijelić.
Prosečna srednja dnevna temperatura u novembru je 16,5 stepeni Celzijusa. Inače, najniža novembarska temperatura zabeležena je 1888. godine i iznosila je minus 15,2 Celzijusa, a najviša 1926, kada je izmereno plus 29,3 Celzijusa. Dejan Vukelić












