Bakšiš – odluka gosta ili usluga za oporezivanje

Izvor: RTS, 09.Dec.2018, 20:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bakšiš – odluka gosta ili usluga za oporezivanje

Odlazak u kafanu uskoro bi mogao postati skuplji a konobari bi mogli ostati bez dela bakšiša. Sve to ako Vlada prihvati predlog udruženja hotelijera i ugostitelja "Hores" da se i bakšiš oporezuje. U Ministarstvu finasija, za sada, samo kažu da će predlog analizirati.
Iako je predlog za oporezivanje bakšiša, u njihovo ime, otišao na adrese tri ministarstva, finansija, privrede i trgovine i turizma, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << konobari se sa tim ne slažu.

"To je lična stvar gosta da li će on da časti konobara ili neće. To zavisi od toga da li je zadovoljan, da li mu je pružena adekvatna i lepa usluga. Gost ako je zadovoljan, on će da časti konobara i mislim da tu državi nije mesto da se meša", kaže konobar Miroljub Popović.
"S obzirom da je ekonomska situacija u našoj zemlji takva, da konobari nemaju visoke plate, još da im se oporezuje bakšiš, mislim da je to suvišno", ističe Nevena Drobnjak iz hotela "Omorika" sa Tare.
Svoj zahtev u "Horesu" objašnjavaju činjenicom da inspektori koji u konobarskom buđelaru pronađu više novca nego u blagajni, naplaćuju ogromnu kaznu poslodavcu, a objekat zatvaraju na dve nedelje do godinu dana.
Kako u tim slučajevima nije reč o utaji poreza, već o običaju da se konobar časti, apsurdno je da se u nedostatku zakonske regulative, ugostitelji kažnjavaju, kažu u "Horesu".
"Jedan od zahteva koji je bio od predstavnika hotela iz grupacije hotelskih lanaca jeste nemogućnost plaćanja bakšiša karticom. Tako da je i to pitanje koje treba rešiti. I onda sa rešavanjem generalno ovog pitanja, ovog problema, sigurno ćemo omogućiti svima u lancu da budu zadovoljni", kaže direktor "Horesa" Georgi Genov.
U mnogim državama, konobarski bakšiš se odavno oporezuje.
"U velikom broju zemalja konobari nemaju redovna primanja nego žive isključivo od napojnice, odnosno bakšiša i oni su uključeni u fiskalne kase, znači u fiskalizaciju, na to se plaća porez, ali ipak ne znam da li smo mi na dobrom putu da tako nešto uvedemo ovako ad hok", kaže Aleksandar Seničić, direktor Jute.
Bakšiš se u nekim zemljama na računu predstavlja kao servis, koji je obavezan, ali to je onda usluga na koju se uz porez plaćaju i doprinosi, objašnjavaju u "Horesu" i kažu da oni traže da se predlogom zakona, bakšiš tretira kao nagrada na koju bi se plaćao samo porez od 20 odsto. U prevodu od 100 dinara bakšiša, konobar bi kući odneo 80.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.