
Izvor: BKTV News, 01.Maj.2018, 17:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
BILJANA VRANEŠ, vedro nebo Srbije: Lakše nam bude kada nam ONA kišu najavi
Kada se ona pojavi na malim ekranima ljudi odlažu svoje kućne obaveze, prekidaju razgovor, jer ono što ima da kaže zanima sve.
Ona je Biljana Vraneš, meteorolog i urednica vremenske prognoze na RTS, i svakodnevno nas obaveštava o vremenskim prilikama i neprilikama.
Legitimitet joj daju znanje i surovi profesionalizam, i upravo joj zbog toga gledaoci veruju.
Ljubav prema vremenskim fenomenima spojila je s radom na nacionalnoj televiziji, a posao za nju >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << ne predstavlja odbrojavanje godina do penzije, već zadovoljstvo.
FOTO: Arhiva RTS
U prazničnom intervjuu za portal BKTVNews otkriva i da li bi vodila emisiju nekog drugog formata, ko najbrže "rastera" oblake iz njenog života, ali i tajnu svog savršenog izgleda.
U nebo i zvezde zaljubili ste se još kao dete. Da li je danas privilegija raditi ono što voliš i voleti ono što radiš, i u isto vreme živeti pristojno od svog posla?
Kada radite ono šta najbolje umete, ono za šta ste se školovali, što vas ispunjava i čini srećnim, i kada uz to imate priliku da svakodnevno učite, posao postaje zadovoljstvo, a ne odbrojavanje godina do penzije. Dnevno-informativni program je izazov, radi se uživo, prisutan je stres, ali kada ste pred kamerom i kada se upali crveno svetlo ( što znači da ste u programu), važno je da taj trenutak najbolje iskoristite.
Izveštavanje o vremenskim prilikama podigli ste na jedan viši nivo. Koliko je truda bilo potrebno, koja je tajna vašeg uspeha?
Hvala na lepim rečima… Moja publika je veoma brojna iz jednostavnog razloga što vreme utiče na sve nas. Imam veliko poštovanje za više od milion gledalaca koji odlože svoje kućne obaveze, prekinu razgovor i odgledaju s pažnjom vremenski izveštaj. Važno mi je da u tih nekoliko minuta, uz pomoć pojednostavljenih meteoroloških mapa, prikažem i objasnim premeštanje vazdušnih masa, kako bi svima bilo očigledno kada, ali i zašto će se naoblačiti, razvedriti, kada će početi košava, da li će padavine biti obilne. Procesi u atmosferi su sve burniji, pa se bez ranih najava i upozorenja više ne može. A sve je počelo 2002. kada smo formirala Tim za vreme na RTS-u. Izabrali smo i vrhunsku grafičku podrška koju je RTS kupio od jedne kompanije iz Osla. Bili smo tako prva televizija u regionu koja je vremenski izveštaj podigla na nivo kakav je u tom trenutku imao engleski BBC.
Posle sahrane Kamenka Katića u njegovom rodnom Đurđevu, od meštana sam dobila pelcer-granu sa jablana koji je kao petogodišnji dečak zasadio sa ocem. Pelcer je pustio koren i za nekoliko dana posadiću Kamenkov i moj jablan.
Da li sebe možete da zamislite kao voditelja neke druge emisije, i koje?
Prisećam se serijala emisija „Šta će biti s nama“ koji je nastao u vreme Aleksandra Tijanića… Bila sam autor emisije koja je privukla veliku pažnju gledalaca, a govorila je o razornoj moći prirode, o zemljotresima, da li se mogu predvideti i kako preživeti ( povod je bio zemljotres i snažan cunami u Indoneziji tih dana)... I danas moje interesovanje bude procesi na planeti. Iz dana u dan množe se teme koje me obuzimaju, a dolaze kao odgovor na posledice globalnog zagrevanja. Kako bi ova planeta bila dobro mesto za našu decu i decu naše dece, neophodno je da svako od nas da svoj doprinos njenom očuvanju, i to svakodnevno. Koliko recikliramo, šta radimo sa otpadom koji prerađen može ponovo da se koristi, da li nam voda na slavini teče i kada ne mora, da li koristimo štedljive sijalice, kada smo posadili drvo, šta sve država preduzima kako bi, na isplativ i ekonomski opravdan način, održivi razvoj i energetska efikasnost postali zamajac razvoja zemlje? Uz više ovakvih emisija lakše bi promenili loše navike.
FOTO: Arhiva RTS
Svi u životu ponekad imamo teške momente, šta vi radite kada vam, narodski rečeno, “pada kiša” i ko jedini uvek uspe da rastera oblake?
Iako je za mene uglavnom „čaša puna do pola“, jer u svakoj situaciji želim da prepoznam dobru stranu, dogodi se da se razočaram, da imam utisak da dajem sve od sebe, a da napretka nema. Naravno, oaza je dom i porodica. Tada od ukućana dobijam podršku, zaštitu. Suprug i sinovi imaju posebnu moć da kroz jednostavnu prizmu raščlane problem, i onda nema nerešivih situacija. Pomognu mi da na poteškoće pogledam iz drugog, vedrijeg ugla i tako mi „rasteraju oblake“.
Omiljeno godišnje doba i zašto baš to?
Odnedavno primećujem da više nije samo proleće moj favorit. Predivno je kada se priroda budi, kada procveta i zamiriše moja ulica, i kada kroz prozor trpezarije ponovo gledam olistale krošnje. Ali čarobne su i boje jeseni… I zima je divna, naročito kada sneg pada bez vetra. Tada uveče, kada ulice opuste, pođemo u romantičnu vožnju gradom. Beograd je tada bajkovit. Leto volim, ali je ono pretoplo u gradu.
Važite za javnu ličnost koja je veliki profesionalac, ali i osoba koja je uvek u top formi? Otkrijte nam tajnu vaše savršene linije?
U zdravom telu zdrav duh i obrnuto! Čini me srećnom kada sam fizički aktivna. To ne moraju biti skupi fitnes treninzi, individualni treneri, nutricionisti…Dovoljno je obuti patike i poći u malo bržu šetnju, uraditi nekoliko vežbi za angažovanje kompletne muskulature i hodati barem jedan sat tempom koji vam i dalje dozvoljava da se ne zadišete. Prvo sporije, pa postepeno povećavati brzinu… Već 15 godina vežbam pilates kod doktorke Vesne Stefanović, u ordinaciji „Leđa i vrat“, a kada nađem vremena igram tenis.
Iako ste surovi profesionalac, znamo da je vreme nekad nepredvidivo. Da li se desilo da omašite vremensku prognozu? Šta vam tada kažu prijatelji?
Upravo je ovo doba kada se mogu dogoditi omaške u prognozi češće nego u ostalom delu godine, jer procesi u atmosferi u prolećnim mesecima ponekad mogu biti neuhvatljivi za prognostičke modele. Ipak, malo ko će zameriti što umesto prognozirane kiše sija sunce, dok će u suprotnom biti mnogo više nezadovoljnih. Ali kako je znao Kamenko Katić da kaže: „…to što pada kiša ne znači da je vreme loše, dobro će doći usevima….“