Ako se zamrznemo u prošlosti, nećemo izgraditi budućnost

Izvor: RTS, 11.Nov.2017, 18:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ako se zamrznemo u prošlosti, nećemo izgraditi budućnost"

Predstavnici verskih zajednica su, na panel-diskusiji "Religija na Balkanu - tačka spajanja ili razdora?", ocenili da događaji iz istorije ne treba da budu tačka razdvajanja među religijama na Balkanu, jer ako se narodi na prostoru bivše Jugoslavije "zamrznu" u prošlosti, neće izgraditi međuljudske odnose.
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije ocenio je da su manjinske zajednice na našim >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prostorima obično bile žrtve tragičnih trenutaka i da nisu imale podršku većinske zajednice.

"Danas zakoni u državama u kojima sam ja episkop garanatuju religijski pluralizam, a to znači da ima više religija i da su one jednake pred zakonom, što je pretpostavka za realizovanje verske slobode i crkvenog života", rekao je mitropolit i dodao da je osim zakona, često potrebna i dobra volja.
Muftija srbijanski Abdulah Numan rekao je da narodi na prostoru bivše Jugoslavije ne uče iz svoje istorije i da ponavljaju iste greške.
"Voleo bih da ubrzamo pomirenje i povezivanje svih religija na ovim prostorima, treba da budemo otvoreni jedni prema drugima, bez međusobnog nadmetanja", ukazao je muftija.
Dodao je da nemamo pravo da guramo jedni drugima "legitimitet na nos" jer nas, kako kaže, to nigde neće dovesti.
"Treba da praktično živimo našu religiju, a ne da se krijemo iza nje, kada se nešto desi. Kada bismo tako radili, ne bi bilo sukoba i ne bi se dešavali zločini među ljudima", smatra Numan.
Prema njegovim rečima, političke partije i političari dolaze i odlaze, a konstantan faktor istorije je postojanje vere.
Na dan primirja u Prvom svetskom ratu, muftija se zapitao da li ćemo biti zlopamtila ili ćemo raditi na zajedničkom zbližavanju.
"U našim verama postoji 'ljubi bliženjeg svog', to se mora poštovati i živeti u skladu sa tim, a ne staviti u vitrine, da stoji kao lepa vaza", zaključio je muftija.
Beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar smatra da su crkve mnogo učinile za povezanost među narodima bivše Jugoslavije.
"Niko drugi u Evropi, kao narodi u Jugoslaviji nije iskusio kako je živeti sa različitim religijskim zajednicama. Moramo da učinimo sve da po tome budemo prvi, a ne poslednji u Evropi", rekao je Hočevar.
Poručio je da ne treba da se vraćamo u prošlost da bi potencirali rane i viktimizam, već da budemo otvoreni u religijskom dijalogu i da takvi, kako je naveo, idemo u budućnost.

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Predstavnici verskih zajednica: Religija mora da povezuje ljude na Balkanu

Izvor: Beta, 11.Nov.2017

Religija treba da povezuje ljude na Balkanu, a verski lideri imaju veću odgovornost za ljude od drugih javnih ličnosti, ocenili su danas u Beogradu predstavnici pravoslavne, rimokatoličke i islamske veroispovesti.Muftija srbijanski Abdulah Numan rekao je na panelu "Religija na Balkanu – tačka spajanja...

Nastavak na Beta...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.