ARMITIDŽ: BUDUĆNOST SRBIJE U PRIVATNOM SEKTORU

Izvor: Kurir, 18.Jan.2012, 20:12   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ARMITIDŽ: BUDUĆNOST SRBIJE U PRIVATNOM SEKTORU

Sadašnja i buduća vlada treba da se fokusiraju na zdravo fiskalno upravljanje i smanjenje deficita javne potrošnje, rekla direktorka i regionalna koordinatorka Svetske banke

BEOGRAD - Vlada Srbije bi u ovoj godini trebalo da se koncentriše na borbu protiv krize, izjavila je direktorka i regionalna koordinatorka Svetske banke (SB) za jugoistočnu Evropu Džejn Armitidž.

Na sednici Odbora Privredne komore Srbije (PKS) za ekonomske odnose >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << sa inostranstvom, ona je rekla da to znači da sadašnja i buduća vlada treba da se fokusiraju na zdravo fiskalno upravljanje i smanjenje deficita javne potrošnje, ističući da će 2012. biti "jako teška godina".

Svetska banka, kako je istakla Armitidž, misli da privatni sektor treba da pokrene razvoj Srbije.

Direktorka u SB je danas došla u posetu Srbiji, tokom koje će, kako je rekla, razgovarati sa predstavnicima države i privatnog sektora.

Prema rečima Armitidž, tema novog izveštaja SB za Srbiju je kao da se nastavi ekonomski rast, a akcenat je stavlje na rast izvoza, poboljsanja kvaliteta obrazovanja i sticanja novih veština postojeće radne snage.

Ona je ocenila da obeshrabruje to što se siromastvo u Srbiji povećalo i prešlo 50 odsto, dodajući da je i nezaposlenost velika.

Šef Kancelarije SB u Beogradu Lu Brefor je naveo da se u izveštaju SB o putu Srbije ka napretku navodi da je za razvoj od ključnog značaja privatni sektor.

Prema njegovim rečima, Srbija mora ubrzati reforme i novi model rasta ekonomije zasnovati na izvozu. To, kako je istakao, ppodrazumeva vise investicija, prvenstveno direktnih stranih investicija.

Brefor je rekao da je u dokumentu SB napravljena simulacija rasta do 2020. godine u kojom je u najboljem slučaju predviđen rast od 16 odsto, a u najgorem od 11 procenata.

Razlika rasta broja zaposlenih između boljeg i goreg scenarija je 20.000 radnika, rekao je Brefor.

Predstavnik SB je istakao da u Srbiji postoje proizvodi "sa velikim porencijalom za izvoz" i da postoji nekoliko podsektora privrede koji su obećavajući.

Brefor je rekao da su u SB ubeđeni da je poljoprivreda ključni pokretač srpskog izvoza u budućnosti.

On je naveo da Srbija ima komparativnu prednost u metalskom sektoru, dodajući da bi Srbija u slučaju da sredi stanje u energetskom sektoru do 2015. mogla postati izvoznik struje.

Predsednik PKS Miloš Bugarin je rekao da ta asocijacija deli mišljenje sa nalazima SB da Srbija ima potencijale koji nisu dovoljno iskorišćeni i da bi brži rast mogao biti obezbeđen kroz povećaje poljoprivredne i industrijske proizvodnje za izvoz.

Dokumeni "Ekonomski memorandum za Srbiju - Put ka napretku - produktivnost i izazov" predstavnici SB će sutra predstaviti članovima Odbora Skupštine Srbije za finansije.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.