APOTEKAR KOJI JE LOVIO S KRALJEM MILANOM Nišlije žele da se oduže zaboravljenom prvom farmaceutu u gradu

Izvor: Blic, 21.Maj.2017, 07:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

APOTEKAR KOJI JE LOVIO S KRALJEM MILANOM Nišlije žele da se oduže zaboravljenom prvom farmaceutu u gradu

Atila Okoličanji, Slovak iz Beča, u istoriji je zabeležen kao farmaceut koji je u Nišu otvorio prvu pravu apoteku, ali su ga Nišlije zaboravile.

Zabeleženo je da je sahranjen 1911. u porti Pantelejmonske crkve u Nišu, ali njegov grob nema obeležje. Grupa Nišlija pokrenula je inicijativu da se pronađe i prigodno obeleži mesto na kome počiva prvi niški apotekar.

- Okoličanji je u Nišu otvorio apoteku 1879, samo godinu dana nakon oslobođenja grada od Turaka. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << On je bio prvi diplomirani farmaceut koji je, po nagovoru beogradskog apotekara Jovana Dilbera, došao u Niš. Zahvaljujući njemu stanovnici Niša su mogli da se leče po farmakopiji - knjizi recepata kakvu su koristili apotekari u Beču. Prvi niški apotekar je zaboravljen i neophodno je da se ispravi ta nepravda - kaže Dušan Senćanski, jedan od pokretača ove inicijative i autor monografije "Istorija apotekarstva Niša".

Posle oslobođenja od Turaka, u Nišu je živelo 12.817 stanovnika, a u gradu su bile loše zdravstvene prilike jer su česte izbijale epidemije dizenterije i pegavog tifusa.

- U Nišu su postojale dve apoteke iz turskog vremena. Ali nisu to bile prave apoteke jer u njima nisu radili diplomirani farmaceuti. Ipak, vlasnici tih apoteka su bili mnogo zavidni što je Okoličanji otvorio apoteku. Sve su činili da mu odmognu. Tadašnje sanitetske vlasti su silom i uz represalije primorali te dve apoteke da budu u skladu sa zakonima Kneževine Srbije. Okoličanji je bio uzor dvema zatečenim apotekama. Za vreme njihovog pregleda iz kolegijalnih razloga Okoličanji je i jednoj i drugoj ponešto zajmio kako bi pred komisijom zadovoljile propisane uslove. Državni hemičar dr Šams je to primetio i nije hteo da im to prizna. On ih je i dalje strogo opominjao, štaviše i pretnjom, da će im se koncesija oduzeti i apoteke zatvoriti, sve dok nisu sve uredili - priča Senćanski.

Okoličanji je vrlo brzo postao priznat apotekar kod koga su se snabdevale sve državne i vojne ustanove, pa i sam dvor Obrenovića, koji je u Nišu boravio nekoliko meseci u godini.

- Farmaceut Okoličanji je stekao simpatije i poverenje i samog kneza, a kasnije kralja Milana. On je bio pozivan u dvor na prijeme i išao u lov s kraljem Milanom. Za svoj rad odlikovan je Takovskim krstom petog stepena. O njegovom radu 1898. izašao je izveštaj na naslovnoj strani "Srpskih novina" - napominje on. Iako je Okoličanji jedva pristao da bude državni podanik Srbije, jedan od njegove trojice sinova postao je pukovnik u srpskoj vojsci.

- U Nišu je formirao porodicu i sa suprugom Irmom odgajao sinove. Dva sina su se odala farmaciji. Emil se oženio Desankom Ruvidić, prvom ženom iz Srbije koja je diplomirala farmaciju. Drugi sin Antonije postao je istaknuti borac na dobrobiti farmacije u građanstvu i u vojsci - ispričao je Senćanski.

Prva apoteka u Obrenovićevoj ulici

Atila Okoličanji je prvu apoteku otvorio u Obrenovićevoj, glavnoj ulici, na sadašnjem Trgu kralja Milana. Apoteka je bila smeštena u novoj zgradi sa parterom i spratom koju je sazidao Turčin, niški građanin. Nameštaj i posuđe mu je pozajmio beogradski apotekar Jovan Dilber.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.