Nemirni svedok komadanja srpstva

Izvor: Vesti-online.com, 17.Mar.2014, 13:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Nemirni svedok komadanja srpstva

U kapeli manastira Svetog preobraženja u Miltonu u subotu je nakon službe održan pomen preminulom pesniku Momiru Vojvodiću koji je pre nekoliko dana na svoj večni počinak ispraćen u Morači, u Crnoj Gori.

Pesnik Momir Vojvodić sa Radovanom Gajićem (desno)  

Pomen je služio vladika kanadski Georgije uz prisustvo ovdašnjih pesnika, pisaca, slikara, Momirovih prijatelja iz sveta pisane reči i umetnosti koji su s njim drugovali i delili ljubav prema svom >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << narodu i svom jeziku.

Momir Vojvodić bio je čest gost u Torontu, Miltonu, Binbruku. Ovde su cenili i voleli njegovu poeziju, i podjednako poštovali što je "u svojoj poeziji iskazivao snažan borbeni poklič svih koji nepokolebljivo stoje na braniku srpske nacije, često podsećajući svoj narod opomenom "Sučim će te pred Miloša".

Kosovska i drama Srba uopšte, kroz vekove, a posebno u našem vremenu bili su inspiracija Momirovog višetomnog pesničkog dela koje je nadahnulo mlađe generacije nacionalno jasnih pesnika i javnih radnika. Iako praćen, privođen i prebijan od vlasti zbog svoje poetske misli, od znalaca poezije smatran je za "najsrpskijeg savremenog srpskog pesnika", rekao je književnik Radovan Gajić u sećanju na svog druga po peru.

 

Pesnik sa bivšim učenicima u Srpskom centru u Misisagi  

Pesnik Ranko Radović evocirao je uspomene na česta druženja sa Momirom i u otadžbini i ovde, a slikar Đuro Lubarada setio se početka njihovoh prijateljstva na karavanu pesnika i slikara pre mnogo godina u bivšoj Jugoslaviji. Pesnik Milan Janković pročitao je pesmu koju je Vojvodiću posvetio još za života.

U Srbiji, rečeno je u Miltonu, nijedan medij nije objavio vest o smrti srpskog pesnika Momira Vojvodića. Živeo je u drugoj državi i valjda zato njegova smrt nije bila vest u onoj koju je smatrao kolevkom srpstva. Bio je za života, naglašeno je, svedok komadanja srpstva čemu se suprotstavljao snagom svojih stihova, onako kako je najbolje umeo i znao.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.