Mokranjac pod novim krovom

Izvor: Vesti-online.com, 18.Feb.2013, 20:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Mokranjac" pod novim krovom

KUD "Stevan Mokranjac" iz Beča svečano je otvorio svoje nove prostorije u kojima namerava da nastavi sa svojim aktivnostima na očuvanju tradicije i kulture naših predaka.

Željko Grujić i Violeta Marinović

Prostorije prepoznatljive i sa ulice

Odazvali se predstavnici austrijskih institucija i srpskih klubova

Zoran Aleksić

Borko Ivanković, Nevena Crnogorac i Goran Oprić

 

Predsednik društva Goran Oprić >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << rekao je da će se ubuduće oriti pesma i igrati pod novim krovom. On je kazao da se KUD "Stevan Mokranjac" u 15 godina postojanja u više navrata selio, i da nove prostorije treba da omoguće još uspešniji rad. Oprić je zahvalio svima koji su pomogli da se osposobe prostorije koje su veoma funkcionalne i mnogo lepše od prethodnih.

 

Probe

Svečanom otvaranju novih prostorija na adresi Arthaberplatz

3, u 10. bečkom okrugu, prisustvovali su predstavnici austrijskih institucija, kao i srpskih klubova.

Nove prostorije prevashodno su namenjene održavanju proba folklornih ansambala, druženju članova i negovanju kulturne baštine i običaja iz otadžbine.

Predsednik Saveza Srba u Austriji Zoran Aleksić ukazao je na značaj samoinicijative, koja je doprinela da KUD "Stevan Mokranjac" dobije nove prostorije, ali i koja je bitna da se dobije veće razumevanje od austrijskih vlasti i bolja saradnja sa vlastima u matici.

Predsednik Zajednice srpskih klubova u Beču Borislav Kapetanović istakao je da je "Mokranjac" uvek išao uzlaznom putanjom, izrazivši uverenje da će nove prostorije biti odskočna daska da bude još reprezentativniji predstavnik Srba u Austriji.

Predsednik Skupštine opštine Negotin Damir Rakić naglasio je da je saradnja sa bečkim društvom veoma bitna, jer ono radi na očuvanju naše tradicije i kulture, ali i promovisanju Srbije u svetu.

 

Nošnje

Klub je dobitnik brojnih priznanja i plaketa na Evropskim smotrama i drugim takmičenjima. Ovo društvo je veoma zapaženo po izuzetnom umetničkom kvalitetu. Takođe, može da se pohvali i izuzetno bogatom lepezom autentičnih narodnih nošnji.

U multimedijalnom prikazu navedeno je da je KUD "Stevan Mokranjac" osnovan 1998. godine, i da je tada prve nastupe organizovao sa svega šest parova, a da danas, 15 godina kasnije, broji više od 150 članova.

U video-prikazu prisutni su mogli videti i brojne uspehe KUD "Stevan Mokranjac", koji je dobitnik zlatne plakete na Evropskoj smotri 2008, 2010, 2011. i 2012.

U programu koji su vodili Borko Ivanković i Nevena Crnogorac, nastupili su mešoviti hor društva, kao i harmonikaš Željko Grujić, violinistkinja Violeta Marinović i pevač Duško Opačić.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.