Izložba Povedi me na Mesec

Izvor: NaDlanu.com, 24.Jun.2014, 12:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izložba "Povedi me na Mesec"

U čast 45 godina od sletanja na Mesec, Misije Apolo 11, i proslave 50 godina Doma omladine Beograda pod nazivom Mesec sletanja na Mesec, 20. juna otvorena je izložba u Holu ispred Velike sale Doma omladine.

Izložba "Povedi me na Mesec" je partnerski projekat Muzeja istorije Jugoslavije (MIJ) i Doma omladine Beograda. Iz izuzetno bogatog fonda MIJ koji čini preko 200.000 muzejskih predmeta izabrana je za interpretaciju grupa eksponata koja se vezuje za ekspedicije na Mesec, a >> Pročitaj celu vest na sajtu NaDlanu.com << povodom 45 godina od prvog sletanja čoveka na Mesec. Autor izložbe je Dragoljub Kuprešanin, muzejski savetnik MIJ, stručni saradnik Ana Panić, kustoskinja MIJ, a Izložbu će otvoriti Marša Ajvins, astronautkinja iz SAD.

Nepuna tri meseca nakon povratka sa Meseca, tročlana posada Apola 11 posetila je Jugoslaviju u okviru svoje prve velike turneje koja je obuhvatala 22 zemlje sveta na četiri kontinenta. Sa američke strane, izražena je želja da astronaute primi lično predsednik SFRJ Josip Broz Tito. S obzirom da su astronauti nosili na Mesec i poruku predsednika SFRJ i da je zvanični državni stav prema misiji Apola 11 bio u duhu priznavanja istorijskog karaktera spuštanja prvih ljudi na Mesec, sa ekspedicije je Jugoslavija dobila poklone koji se čuvaju u MIJ.

Ova tematska izložba objedinjuje izložbene eksponate, fotografije i dokumentarni video materijal. Izložbu će pratiti i čuvena pesma Povedi me na mesec (Fly me to the Moon) koja ove godine slavi jubilej od 60 godina.

Izložba će biti otvorena do 30. juna.

Nastavak na NaDlanu.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NaDlanu.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NaDlanu.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.