Izvor: B92, 20.Nov.2010, 15:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Raste broj beskućnika u Sloveniji
Ljubljana -- Zbog raslojavanja izazvanog ekonomskom krizom i gubitkom radnih mesta, u Sloveniji je socijalno ugroženo oko 300.000 ljudi.
Još četvrtina stanovništva svojim prihodima jedva pokriva osnovne životne potrebe, a najugroženija kategorija su oni koji se suočeni s hladnoćom ovih dana češće javljaju u azile za beskućnike u svim većim gradovima. Njih je, po zvaničnim procenama, između 1.000 i 1.500.
"Socijalno ugroženih, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << beskućnika ili onih koji su na najboljem putu da to postanu je sve više, a broj besplatnih obroka koje delimo svake se godine poveća za 15 posto", izjavio je Boris Kosec, upravnik najvećeg ljubljanskog azila za beskućnike i socijalno ugrožene koji na takvim mestima mogu da dobiju besplatno noćenje i topli obrok, ali i da se okupaju.
U slovenačkoj prestonici rade četiri slična javna azila i nekoliko sličnih ustanova koje vode crkvene organizacije.
Država je za programe azila za beskućnike ove godine namenila 640.000 evra, višestruko više nego pre tri-četiri godine. Beskućnicima donacijama pomažu građani i neka preduzeća. Ovih dana je, zbog pada temperature, uz hranu kao donacija najpoželjnija obuća i topla odeća za zimu.
Po podacima državnog statističkog zavoda koje je dobilo ljubljansko Delo, u Sloveniji je zbog ekonomske krize i socijalnog raslojavanja trenutno oko 15 odsto stanovništva na rubu egzistencije.
Broj nezaposlenih prešao je "magičnu brojku" od 100.000, a četvrtina stanovništva zbog niskih primanja ima probleme pri osiguranju osnovnih životnih potreba pa i hrane.
Prema podacima slovenačkog statističkog zavoda za prošlu godinu, 24 odsto zaposlenih u industriji ima bruto plate manje od 800 evra, a svaki drugi radnik ispod 1.000 evra u bruto iznosu.












