U vrijeme SDK nije bilo neplaćanja poreza na zarade

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 21.Jan.2016, 15:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U vrijeme SDK nije bilo neplaćanja poreza na zarade

Vlada Crne Gore prošle godine nije uspjela da, kroz izmjenu Krivičnog zakonika, neplaćanje poreza na zarade ustanovi kao krivično djelo. Sada ponovo najavljuje istu inicijativu što je izazvalo negodovanje poslodavaca koji tvrde da je ovo pitanje već normirano drugim zakonima, ali da ih nadležne državne institucije ne primjenjuju.

Govoreći o ovoj problematici, ekonomski analitičar Siniša Lekić sugeriše da umjesto kriminalizacije neuplaćivanja doprinosa i poreza na zarade, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Slobodna Evropa << treba primijeniti druge mjere.

Istina je da je utaja poreza teško krivično djelo u svim iole uređenim državama, ali ovdje se ne radi o utaji, odnosno, prikrivanju ili lažiranju podataka na osnovu kojih se utvđuje porez, već finansijskoj nemoći privrede da izmiruje, korektno utvrđene, finansijske obaveze prema državi.

Lekić: Prvo se treba osvrnuti na razlog zbog kojeg je došlo do neplaćanja poreza i doprinosa na zarade. Dok je funkcionisala nekadašnja Služba društvenog knjigovodstva, plate i doprinosi su bili vezani i takvih pojava nije bilo, niti su se mogle desiti. Uvođenje novog platnog prometa preko banaka, došlo je do toga da se plate mogu isplatiti, a da se porezi i doprinosi ne plate.

Posebno je to bilo indikativno za javna preduzeća i državne institucije, a nakon njih su tome počeli da pribjegavaju i subjekti u privatnom vlasništvu. Mislim da postoje drugi načini da se učvrsti finansijska disciplina i poboljša punjenje budžeta, a ne da se ide na uvođenje krivičnog djela. To nije dobra mjera.

Šta će se desiti ako se to stvarno uradi. Neke ljude ćemo da zatvaramo, krivično gonimo... pa, kako će ti subjekti da funkcionišu? Kako će se tretirati odgovornost, naročito, po opštinama i javnim preduzećima? Ljudi to rade zbog teške ekonomske situacije, a ne zato što su nesvjesni obaveze plaćanja poreza i doprinosa.

Lekić: Sigurno. Upravo je ta konstatacija tačna. Ako novca nema – šta znači krivična odgovornost.

Lekić: Pa, zato što nema novca. Očito je da su zaduženja velika i oni misle da je to jedna od mjera kojima će moći da malo da "pokrpe" prihode. Najveći problem je ukupan poreski dug iz prošlih godina i njegova nenaplativost. To je osnovni problem, a doprinosi na plate se mogu riješiti drugim mjerama – platnim prometom kao u doba SDK, odnosno, obavezom da se svaka uplata primanja na lični račun automatski oporezuje..

Lekić: Šta znači patriotizam i plaćanje poreza? Znači osobe koje rade u javnim preduzećima i državnim institucijama, a ne plate poreze i doprinose na plate nijesu dovoljno patriote? Ne znam kako je ministar Žugić mogao da na taj način sagledava ovu problematiku.

Lekić: Očito je da su zatajile, ali je pitanje – zašto. Da li su one zatajile zato što nijesu znale da rade, nijesu htjele da rade, ili su imale neku preciznu direktivu da ne rade? To je suštinsko pitanje. Poznato je da je bilo povlašćenih preduzeća kojima se to, jednostavno, tolerisalo.

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Slobodna Evropa. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Slobodna Evropa. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.