
Izvor: B92, 28.Avg.2020, 14:19
"Virus se ponovo ubrzano širi"
Francuski predsednik Emanuel Makron apelovao je danas na evropske susede Francuske da bolje koordinišu pogranične restrikcije jer se korona ponovo ubrzano širi.
U jeku strepnji i upozorenja da bi Francuska mogla da postane novo žarište epidemije, Makron je stao u odbranu odluke vlade u Parizu da se ekonomija ubrzano restartuje, preneo je AP.
"Francuska mora da nauči kako da živi sa virusom, kako da oporavi ekonomiju, finansira socijalnu pomoć kao što je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << privremena nadoknada za nezaposlene i kako da obrazuje svoju decu u vanrednim uslovima", rekao je predsednik Francuske.
Od jutros u 8 časova u Parizu je obavezno nošenje zaštitnih maski u svim javnim prostorima, a gradske vlasti su čak upozorile da nije dozvoljeno skidanje maske zbog pušenja ili uzimanja hrane na javnim mestima. V. Britanija, Nemačka i Belgija uvele su nove zabrane za putnike koji stižu iz Francuske, pa je Makron pozvao na bolju evropsku koordinaciju i konstatovao da je "besmisleno zatvarati granice posebno zbog miliona radnika koji u okviru EU zone putuju preko granica na posao".
Makron je obećao da će investirati 15 milijardi evra u državne projekte s ciljem da se otvore nova radna mesta i proizvodnja vrati u Francusku.