
Izvor: B92, 17.Avg.2020, 17:11
Štednja u Srbiji raste i u vreme pandemije: Dinarska i dalje isplativija od devizne
Beograd -- Uprkos svetskoj ekonomskoj krizi i neizvesnosti izazvanoj koronavirusom, štednja u Srbiji nastavlja da raste, saopštila je Naroda banka Srbije.
Kako se navodi, to nedvosmisleno ukazuje na nastavak poverenja stanovništva u stabilnost i sigurnost domaćeg finansijskog sistema.
Dinarska štednja je u poslednjih osam godina (od juna 2012) gotovo upetostručena (povećana za čak 67,9 milijardi dinara) i krajem juna 2020. dostigla je rekordnih 85,5 milijardi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << dinara. Pri tome, preko polovine ukupnog rasta (34,2 milijarde dinara) ostvareno je u poslednje tri godine.
I devizna štednja u proteklih osam godina raste, iako nešto umerenije od dinarske štednje – sa 7,9 milijardi evra s kraja juna 2012. godine povećana je na 11 milijardi evra (1.291,9 milijardi dinara) na kraju juna 2020.
Dinarska i devizna štednja kontinuirano rastu u uslovima smanjenja kamatnih stopa na oročenu štednju stanovništva i poslednja četiri meseca u uslovima krize izazvane koronavirusom, što dodatno potvrđuje da je poverenje građana u bankarski sistem Srbije na visokom nivou.
U dinarima isplativije
I najnovija analiza je potvrdila da je štednja u domaćoj valuti isplativija od štednje u devizama.
Analiza isplativosti štednje oročene na godinu dana i reoročavane u periodu od osam godina pokazala je da bi štediša koji je štedeo u dinarima na ulog od 100.000 dinara, na kraju perioda oročenja u junu 2020. godine dobio skoro 39.500 dinara (oko 340 evra) više od štediše koji je u istom periodu na deviznu štednju u evrima položio protivvrednost navedenog iznosa od 100.000 dinara.
I u slučaju oročavanja štednje na godinu dana (bez zanavljanja), u poslednjih osam godina bilo je isplativije štedeti u dinarima, i to u čak 98% posmatranih godišnjih potperioda. Recimo, štediša koji je od prošlog juna štedeo u dinarima na ulog od 100.000 dinara dobio bi u junu 2020. preko 2.600 dinara više od štediše koji bi u istom periodu oročio evre u protivvrednosti 100.000 dinara.
Do istog zaključka se dolazi i kada se isplativost dinarske u odnosu na deviznu štednju posmatra na kraće, ali i na duže rokove. U slučaju oročavanja štednje na tri meseca, dinarska štednja je bila isplativija od štednje u evrima u preko 86 odsto posmatranih tromesečnih potperioda, dok je kod oročavanja štednje na dve godine, dinarska štednja bila isplativija od štednje u evrima u svim posmatranim dvogodišnjim potperiodima oročenja, navode iz NBS.