Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Jul.2020, 12:30
Rijad: Hadž počinje 29. jula
Ovogodišnji hadž, u kojem će, odlukom saudijskih vlasti, zbog pandemije korona virusa moći da prisustvuje samo oko 1.000 vernika, počeće 29. jula, saopšteno je u Rijadu.
Hadž svake godine u Meku privuče oko 2,5 miliona muslimana.
"Centralni događaj, hodočašće na planini Arafat, pada u četvrtak", objavila je Saudijska novinska agencija (SPA), citirajući odluku Vrhovnog suda, uz dodatak da je sreda prvi dan godišnje ceremonije, prenela je Aldžazira >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << Balkans.
Termin obavljanja hadža utvrđuje se prema poziciji Meseca, u skladu s islamskim lunarnim kalendarom.
Prošlog meseca je Saudijska Arabija objavila da će pristup hadžu biti ograničen, zbog pandemije korona virusa, kojim je sada u toj zemlji zaraženo više od 250.000 osoba.
Hadž i sve u vezi sa tim privlači milione muslimana iz celog sveta, koji saudijskoj ekonomiji donose oko 12 milijardi dolara godišnje.
Iako zvaničnici tvrde da će u hodočašće biti ograničeno na 1.000 ljudi, koji se već nalaze u Saudijskoj Arabiji, stranci i državljani ove zemlje, neki mediji tvrde da će moći da učestvuje i do 10.000 vernika.
Hadž neće biti dostupan za hodočasnike koji dolaze iz inostranstva, prvi put u modernoj istoriji Saudijske Arabije.
Oni koji budu želeli da dođu u Meku moraće prvo da obave testiranje na korona virus, a nakon obavljanja hadža će morati u kućni karantina, preporuka je struke.
Pogledaj vesti o: Coronavirus
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
















