Korona virus i Kina: Naučnici objavili dugoočekivane podatke o kovidu

Izvor: Luftika.rs, 07.Apr.2023, 10:00

Korona virus i Kina: Naučnici objavili dugoočekivane podatke o kovidu

Getty ImagesPijaca morske hrane Huanan povezana je sa ranijim slučajevima kovida Istraživački tim u Kini objavio je analizu uzoraka uzetih pre više od tri godine sa pijace koja je povezana sa izbijanjem Kovida – 19.
Pijaca Huanan na kojoj se prodaju ribe, plodovi mora i divlje životinje, bila je centralna tačka u potrazi za poreklom korona virusa.
Ali ovo je prva recenzirana studija bioloških dokaza prikupljenih >> Pročitaj celu vest na sajtu Luftika.rs << sa pijace još od 2020. godine.
Povezivanje virusa sa životinjama koje se prodaju na pijaci, moglo bi da otvori nove puteve istrage o tome kako je epidemija počela.
Jesmo li otkrili „životinjsko poreklo“ kovida Kako virusi mogu da pobegnu iz laboratorija? Korona tri godine kasnije: Gde je Srbija danas, a gde je bila u martu 2020. godine Povezivanje virusa sa životinjama koje se prodaju na pijaci, moglo bi da otvori nove pravce u istrazi o tome kako je epidemija počela.
Istraživanje otkriva da brisevi koji su bili pozitivni na virus sadrže i genetski materijal divljih životinja.
Neki naučnici kažu da je ovo još jedan dokaz da se bolest u početku prenosila sa zaražene životinje na čoveka.
Ali drugi su pozvali na oprez u tumačenju nalaza i ostaje nejasno zašto je bilo potrebno tri godine da genetski sadržaj uzoraka bude objavljen.
Druga teorija je usredsređena na informaciju da je virus slučajno procurio iz laboratorije u Vuhanu.
Nema definitivnog dokaza Kineski istraživački tim objavio je prvu verziju studije na internetu u februaru, ali tada nisu saopštene genetske informacije koje su bile sadržane u uzorcima prikupljenim sa pijace.
Druga međunarodna grupa istraživača je kasnije objavila sopstvenu procenu onoga što otkrivaju ključni brisevi sa pijace, pošto su uočili da su genetske sekvence objavljene na internet stranici za razmenu naučnih podataka.
Ova nova analiza, koju su potvrdili i drugi naučnici pre nego što je objavljena u časopisu Nature, sadrži i važnije detalje o sadržaju tih uzoraka, koji su prikupljeni sa tezgi, površina, kaveza i mašina na pijaci.
Rad kineskog istraživačkog tima pokazao je da su neki uzorci, prikupljeni iz delova u kojima se prodavala divljač, bili pozitivni na virus.
Njihova analiza je takođe pokazala da su se životinje, za koje se sada zna da su podložne virusu, posebno rakunski psi, prodavale žive na tim lokacijama.
Međutim, kineski istraživači su istakli da njihova otkrića ne predstavljaju definitivan dokaz o tome kako je epidemija počela.
„Ovi uzorci iz životne sredine ne mogu dokazati da su životinje bile zaražene“, navodi se.
Ostaje mogućnost, dodaje se u saopštenju, da je virus na tržište unela zaražena osoba, a ne životinja.
Profesor Dejvid Robertson sa Univerziteta u Glazgovu je virolog koji je učestvovao u genetsko istraživanje porekla SARS-CoV-2 od kada se pojavio 2020.
„Najvažnije je da je ovaj veoma važan skup podataka sada objavljen i dostupan drugima za rad“, rekao je on je za BBC Njuz.
Ali je dodao da je sadržaj uzoraka „ubedljiv dokaz da su životinje tamo verovatno zaražene virusom“.
„Važan je čitav skup dokaza.
„Kada ovo spojite sa činjenicom da su rani slučajevi kovida u Vuhanu povezani sa pijacom, to je jak dokaz da je tamo virus prešao sa životinje“, rekao je on.
Nalazi su objavljeni dok teorije o curenju u laboratoriji sve više uzimaju maha među vlastima u SAD.
Kineska vlada oštro je demantovala sugestije da je virus nastao u naučnom objektu, ali FBI je rekao da sada veruje da je taj scenario „najverovatniji“.
Isto tvrde i iz američkog Ministarstva energetike.
Različita američka odeljenja i agencije istražili su misteriju i doneli različite zaključke, ali je 1. marta direktor FBI-ja optužio Peking da „čini sve da osujeti i zamaskira slučaj“.
Otkrio je da je FBI bio uveren u teoriju curenja iz laboratorije „već dosta dugo“.
FBI nije objavio nalaze, što je frustriralo neke naučnike.
BBC je kontaktirao glavnog istraživača iz novog izveštaja Kineskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti u Pekingu.
Pet razloga zbog kojih se možda još niste zarazili korona virusom
Korona virus: Pet razloga zbog kojih se možda još uvek niste zaraziliThe British Broadcasting Corporation Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Nastavak na Luftika.rs...






Povezane vesti

Kina: Brisevi pozitivni na koronu sadržali i genetski materijal divljih životinja

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 07.Apr.2023

Istraživački tim u Kini objavio je analizu uzoraka sa pijace uzetih pre više od tri godine i povezanih sa izbijanjem epidemije korona virusa, u kojoj navodi da brisevi koji su bili pozitivni na virus sadrže i genetski materijal divljih životinja.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Luftika.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Luftika.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.