Korona virus, Srbija i preduzetništvo: Kako izgleda pokretanje posla u doba korone

Izvor: B92, 10.Feb.2021, 11:37

Korona virus, Srbija i preduzetništvo: Kako izgleda pokretanje posla u doba korone

Dok pojedini novopečeni preduzetnici iz Srbije više ne strahuju šta će raditi nakon pandemije korona virusa, drugi su zbog velike neizvesnosti već bili primorani da ugase biznise.

Gotovo da ne postoji privredna grana koju u 2020. godini zbog pandemije korona virusa nisu pogodili otkazi, gubitak prihoda i velika neizvesnost na tržištu.

U Srbiji je od marta prošle godine bez posla ostalo oko 50.000 ljudi, rekli su krajem decembra iz Saveza samostalnih >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sindikata Srbije, dok nadležne institucije na ovo pitanje još nemaju precizan odgovor.

Pojedini preduzetnici iz Srbije - neki iz nužde, a neki zbog viška slobodnog vremena - odlučili su da baš u periodu privrednog zastoja pokrenu sopstveni posao.

Jednima je krenulo tako dobro da više ne brinu šta će raditi kada se pandemija završi, dok su drugi zbog neizdrživog pritiska i nepredvidivih okolnosti već bili primorani da zatvore vlastite male biznise.

Kada je konobar Vladimir Zinajić iz Sombora zbog pandemije ostao bez posla, odlučio je da uzme stvar u svoje ruke.

Primetivši da u njegovom gradu ne postoji lokalna kurirska služba, uzeo je bicikl i počeo da dostavlja "sve što može da se prenese na dva točka".

"Ideju sam dobio još pre sedam godina, za vreme studija u Novom Sadu, gde sam upoznao Eko kurire koji su radili dostavu na biciklu, a sa kojima sam i ja sarađivao dve godine", priča Zinajić za BBC na srpskom.

Pošto je Sombor, kako kaže, "toliko ravan da se svuda može stići na biciklu", u aprilu 2020. godine osnovao je kurirsku službu kojoj je, u čast ravnice, dao naziv Ravangradski točak.

"U početku sam bio skeptičan hoće li uopšte biti potrebe za kurirom u našem malom gradu, ali sada sam prezadovoljan reakcijama sugrađana i obimom posla koji imam", ističe Zinajić.

Prva četiri meseca je radio sam, a onda je zaposlio još jednog kolegu.

Svi žele na bicikl zbog epidemije korona virusa

Zinajić, kojem su se zbog pandemije izjalovili planovi da radi na kruzeru, kaže da više ni ne razmišlja o tome da napusti Sombor kada se pandemija završi.

"Već imam dogovore sa restoranima za koje sada radim dostavu da nastavimo i posle pandemije, a ispostavilo se i da je firmama potrebno da se prenese neki papir ili pečat, pojedinim sugrađanima dostavljam laboratorijske nalaze i slično", navodi.

"Verujem da ćemo funkcionisati i posle pandemije".

Karta za Srbiju u jednom pravcu: Kako je strankinja otvorila i privremeno zatvorila kafić u Beogradu

Asma Ali, iz mešovitog zanzibarskog-omanskog braka, napustila je avgusta 2019. godine život u Ujedinjenim Arapskim Emiratima gde se rodila i odrasla - kupila je kartu za Beograd u jednom pravcu.

Imala je ideju da otvori kafić.

Pandemija Kovida-19 počela je taman kada je Asma, posle nekoliko meseci privikavanja na život u Srbiji, u martu prošle godine zakupila prostor u centru Beograda.

"Vanredno stanje mi je pomrsilo sve planove", priča Asma.

"Uložila sam mnogo novca, vremena i truda i taman kada sam htela da otvorim vrata kafića o kojem sam dugo maštala, morala sam sve da odložim na neodređeno vreme".

Kada se učinilo da se prošlog leta učinilo da se život u Srbiji vraća u normalu, konačno je otvorila AfriKafe u avgustu 2020. godine.

Iznenadni višak slobodnog vremena zbog zastoja na poslu i rada od kuće pružio je dvema koleginicama iz marketinške agencije priliku da pokrenu posao o kojem su godinama maštale.

Svetlana Ćopić i Maja Nadeždić iz Beograda u julu su pokrenule prvi brend biljnog mleka u regionu Komleko, a kažu da im je tako dobro krenulo da uskoro planiraju da otvore i radionicu u centru grada.

"Nisam nigde mogla da kupim takvo mleko", priča Svetlana Ćopić za BBC na srpskom.

"A pošto se Maja i ja inače bavimo brendiranjem i dobro se slažemo na poslu, odlučile smo da iskoristimo prostor na tržištu i pokrenemo vlastiti brend".

Četiri drugarice - Ljubica Prnjeta, Marija Milenković, Milica Milenković i Ana Nikolić - nekoliko dana pre vanrednog stanja zakupile su stan u kojem su planirale da otvore novu vrstu kreativnog prostora, ali im je situacija privremeno odložila sve planove.

Sve četiri su već radile u oblasti marketinga i kreativne industrije, a udružile su snage kako bi napravile "mesto za kreativce, preduzetnike i mlade biznise - spoj multibrend radnje i kreativnih usluga" pod nazivom Four Concept Story.

"Želele smo da na jednom mestu ponudimo izložbeni prostor za mlade brendove, foto-studio, vođenja društvenih mreža i konsulstantske usluge za pokretanje i vođenje biznisa - sve što je mladim preduzetnicima potrebno da bi stali na noge", objašnjava Prnjeta.

Muzej mamurluka u Zagrebu - priče kojih se teško sećamo

Pandemija je turističkog radnika Nebojšu Stojanovića iz Beograda i njegovog poslovnog partnera ostavila bez posla, pa su rešili da okušaju sreću u ugostiteljstvu.

"Prelazak u sličnu branšu delovalo mi je kao logičan korak", objašnjava Stojanović za BBC na srpskom.

Tako su došli na ideju da otvore mali restoran gde će služiti posebne sorte pečenog krompira sa prilozima inspirisanim internacionalnom kuhinjom.

Dvojica poslovnih partnera, inače svetski putnici, unajmili su skandinavskog arhitektu da im dizajnira prostor, marketinšku agenciju da ih reklamira i zaposlili kolege turističke vodiče da prodaju hranu i pričaju priču o krompiru.

U oktobru prošle godine, Beograd je dobio restoran "Kartoška".

"Kada smo otvorili, radno vreme je bilo do 23 sata i sjajno nam je krenulo, ali je ubrzo došlo do skraćivanja radnog vremena i zatvaranja vikendom, pa smo imali sve manje mušterija", ističe Stojanović.

On navodi da "dostava nije mogla da zaživi, jer ljudi za tako nešto prvo moraju da nas upoznaju i prepoznaju".

A zatim se korona virus uselio među osoblje.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom
Pogledaj vesti o: Coronavirus

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Korona virus, Srbija i preduzetništvo: Kako izgleda pokretanje posla u doba korone

Izvor: Luftika.rs, 10.Feb.2021

BBCPojedini preduzetnici iz Srbije su, usred globanog privrednog zastoja, bili hrabri da se upuste u nove poslove Gotovo da ne postoji privredna grana koju u 2020. godini zbog pandemije korona virusa nisu pogodili otkazi, gubitak prihoda i velika neizvesnost na tržištu. . U Srbiji je od marta prošle...

Nastavak na Luftika.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.