
Izvor: Radio 021, 28.Mar.2020, 11:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kako strah od virusa korona utiče na decu?
Dok se čini da kod velikog broja dece koronavirus izaziva tek relativno blage simptome, psihološke posledice koje bi pandemija Kovida-19 mogla ostaviti na najmlađe u vidu anksioznosti, mogle bi biti daleko traumatičnije, tvrde stručnjaci.
Deci dosad nepoznati izrazi kao što su "pandemija", "izolacija" i "zatvaranje", danas se mogu čuti na svim medijima i u svim situacijama i životnim okolnostima, kažu dečji psihoterepeuti.
"Zabrinut sam da bismo mogli dobiti >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << generaciju dece koja pate od anksioznosti po pitanju zdravlja", kaže Niki Čopra, porodični lekar iz južne Engleske koji ima dve ćerkice, starosti dve i četiri godine.
Kaže da je njegova starija ćerka, inače razigrano i bezbrižno dete, prošle nedelje došla kući iz vrtića i rekla: "Ako ne peremo ruke, mogli bismo da umremo".
Jedan dečiji psihoterapeut iz Londona ističe da aktuelne dečije igre i reči koje deca u njima koriste na oštar način odražavaju "novi svet", prenosi Rojters.
Deca su čak izmislila novu verziju igre inače poznate pod nazivom "šuga", u kojoj onaj koji je prvi put uhvaćen ide u "izolaciju", a ako mu se to ponovo dogodi, onda je "mrtav".
Taj psihoterapeut kaže da u školi u kojoj radi deca kineskog porekla bivaju maltertirana i da im se govori da su "prljava" i "odvratna" jer "jedu pse i zmije".
"Deca nisu loša, ali je njihov strah toliko velik da jedino mogu da ga projektuju na druge da bi stekli nekakav osećaj kontrole", kaže stručnjak.
Stoga, umesto da i sami paniče, odrasli - roditelji, komšije, nastavnici i prijatelji moraju da se ponašaju na način koji će imati umirujući uticaj na decu, savetuju eksperti.
Autor: Tanjug
Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Coronavirus