BiH: Granate pozajmili, ofarbali i prodali

Izvor: Vesti-online.com, 20.Jan.2011, 13:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

BiH: Granate pozajmili, ofarbali i prodali

Bosnu i Hercegovinu ovih dana potresa novi skandal u vojno-političkim krugovima. Naime, fabrika namenske industrije Pretis, koja je pod istragom zbog sumnje u malverzacije sa švercom zaostalog arsenala nekadašnje JNA, odbila je zahtev Ministarstva odbrane BiH da vrati veliki kontingent artiljerijskih granata koje su, pod misterioznim okolnostima i bez znanja državnog vrha, pozajmili iz skladišta Oružanih snaga BiH!

Da sve bude još gore, niko ne može da objasni kako je nekadašnjem >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << gigantu vojne industrije pozajmljen kontingent granata iz vojnih skladišta, bez odobrenja Predsedništva BiH, koje je, po Zakonu o odbrani, dužno da prati svaki transfer naoružanja.

Doduše, to možda nije ni čudno, ako se na umu ima “javno zataškivanje“ otkrića da je tokom rata na ovim prostorima u demilitarizovanu Srebrenicu dopremljeno 23 tone oružja za Armiju BiH...

No, kad je reč o poslednjem skandalu, više radnika Pretisa, koji su insistirali na anonimnosti, potvrdili su da su granate i upaljači, njih oko 500 komada, pozajmljene još prošle godine, ali da nema nikakvih tragova gde su završile. Upravo zbog takvih sumnji, Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) je još prošle godine otpočela opsežnu istragu, a prva saznanja potvrđuju navode da Pretis nije uništavao zaostala vojna sredstva koja su mu bila poverena, nego da ih je farbao i prodavao u inostranstvu kao da su nova.

Da se stvari, očigledno, i dalje rade po istom scenariju, indirektno potvrđuje i dopis direktora fabrike Envera Alibegovića Ministarstvu odbrane od 9. decembra prošle godine, u koji su "Vesti" imale uvid. Dopis potvrđuje sumnje u nelegalnu trgovinu naoružanjem i otkriva da Pretis neće vratiti pozajmljene granate, bez objašnjenja šta se, zapravo, desilo sa njima.

Naime, u dopisu koji je upućen na ruke ministru odbrane Selmi Cikotiću, čak se traži da Ministarstvo odbrane otpiše pozajmljene granate, a da će im Pretis vratiti kad ih proizvede.

Naši sagovornici tvrde da su pozajmljene granate, po svemu sudeći, prodate, ali i da ovaj skandal upućuje na celi niz propusta u kontrolnim mehanizmima državnih institucija koje su dužne da kontrolišu proizvodnju i promet naoružanjem.

Interesantno je da o ovom slučaju nismo mogli dobiti više informacija ni u Pretisu, ni u Ministarstvu odbrane. S druge strane, analitičar Dževad Galijašević kaže da su informacije o prodanim granatama samo vrh ledenog brega.

- Pretis je posebno poglavlje u priči o izvozu naoružanja iz BiH. Municija i barutna punjenja koja se proizvode u toj fabrici uglavnom se izvoze u Avganistan i Pakistan bez ikakve kontrole - kaže Galijašević.

Nastavak na Vesti-online.com...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.