
Blog: Positive.rs, 18.Feb.2013, 11:35 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ipak se (o)kreće
ICT in Serbia-At a Glance - VOICT©
Vojvođanski ICT klaster je udruženje koje se od svog osnivanja bori za bolji položaj IT industrije u Srbiji. Sve vreme aktivnosti su usmerene ne samo prema inostranstvu (od kog živi najveći deo srpske IT zajednice), već i ka stvaranju ambijenta koji će pomoći IT industriji da bude motor razvoja našeg društva. Ulaganjem u IT industriju moguće je značajno smanjiti "odliv mozgova" i obezbediti da svo akumulirano znanje bude upotrebljeno u Srbiji i time doprinese rastu domaćeg bogatstva i kvaliteta života. Ovo je grana u kojoj nema nezaposlenih, naprotiv, postoji manjak kadrova u odnosu na poslove koje je moguće obavljati. Naravno, pre svega mislim na sistem analitičare, programere i srodna zanimanja. Kad je sve tako sjajno, zašto nam je onda potrebna pomoć države?
Želimo da stvorimo ambijent u kojem će visoko obrazovanje, kao početna stepenica svakog napretka biti prirodan put svakog inteligentnog mladog čoveka. Želimo da stvorimo ambijent u kojem se tako stečeno znanje ceni i pošteno plaća. Želimo da obrazovani mladi ljudi rade u Srbiji. Zbog toga nam treba pomoć države.
Nakon nekoliko meseci pripreme i konstantnih kontakata klastera, drugih zainetresovanih i Ministarstva finansija i privrede, 7. februara je upriličen sastanak na najvišem nivou, u palati Srbije, na kojem je pokrenuta javna rasprava o ovim temama. Osnovni zaključci u najvećoj meri se poklapaju za stavovima našeg klastera i svode se na sledeće:
- Podrška za preduzetništvo i startap projekte - Poreske olakšice za softverske kompanije - Podrška izvoznicima softverskih rešenja - Unapređenje zakonskog okvira - Unapređenje obrazovanja - Promotivna kampanja
Mlađan Dinkić - Blic.rs©
Ovakva vest sama po sebi već treba da se doživi pozitivno, bez obzira na različite konotacije u vezi motiva države oličene u liku Mlađana Dinkića, jer se konačno čuje glas ovog sektora, sa nama neko razgovara. Zanimljivo je da su reakcije došle u celoj širini spektra, od najpozitivnijih do izrazito negativnih (primer širokog dijapazona). Ovo zapravo govori o različitosti interesa, sve do moguće zabrinutosti da će ovakvo izlaganje problematike prema javnosti suzbiti eventualni bolji položaj nekih učesnika na IT tržištu u Srbiji.
Kako god bilo priča se nastavlja i već 19. februara, u sličnom sastavu nalazimo se sa najvišim predstavnicima Ministarstva finansija i privrede, na čelu sa Mlađanom Dinkićem, Jasnom Matić i Dejanom Restakom, ovog puta u Novom Sadu. Ovakav dijalog može samo dovesti do napretka, ako ništa, ono u razumevanju problema i izazova sa kojima se danas sreće IT industrija u Srbiji.
Osnovne primedbe našeg klastera se odnose na dilemu da li da se podstiču i strane kompanije koje ulažu u IT u Srbiji. Smatram da postoji dovoljno domaćeg potencijala, ali s druge strane, tržište je otvoreno za sve koji iskreno žele da doprinesu njegovom razvoju. Ono što će se, uveren sam, pokazati kao glavna prepreka još bržem razvoju IT u Srbiji nije nedostatak pojedinačnih materijalnih podsticaja, već nedostatak obrazovanih kadrova. Hitne, ali sistemske promene u obrazovanju, od osnovne škole, preko srednje škole do fakulteta moraju početi odmah. Rezultate, na žalost možemo očekivati tek za 10-tak godina. U međuvremenu, možemo raditi na prekvalifikaciji inženjera drugih struka, organizovati kurseve i obuke, ali pravi rezultati videće se tek na srednji i dugi rok. Sada je potrebno uložiti značajna sredstva za promenu načina i strukture obrazovanja. To nisu potrošena, već uložena sredstva i svako ko vodi ovu zemlju i smatra se uspešnim političarem mora da deli ovu viziju.
Zato nam treba podrška države i na ovome treba insistirati na sastanku u utorak. Šta smo postigli, čuće se, ako nigde drugde, na ovom istom mestu.