Izvor: Blic, 09.Feb.2009, 11:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Za manje diskriminacije
Beogradski Romi će uskoro dobiti dva zastupnika za medije koji će se baviti isključivo temama značajnim za romsku zajednicu, zastupljenim u okviru inicijative Dekada inkluzije Roma.
Konkurs za ovo mesto je raspisan po drugi put, a vrednost projekta nazvanog "Romski zastupnici za medije” iznosi milion dinara.
Dekadom inkluzije Roma do kraja juna 2009. godine predsedava Srbija i prioritetne teme kojim se ova inicijativa bavi su stanovanje, pre svega legalizacija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << romskih naselja, suzbijanje diskriminacije u obrazovanju, kao i izrada evropske romske politike i dostupnost fondova EU za programe namenjene unapređenju polozaja Roma.
- Mediji imaju važnu ulogu u uključivanju romske zajednice u društvo. Zbog toga romski zastupnici za medije moraju biti dobro informisani i obučeni za izveštavanje o problematici Roma. Njihov zadatak će biti da romsku populaciju upoznaju sa značajem, ciljevima i mogućnostima koje im pruža Dekada inkluzije Roma – objašnjava Nadica Momirov, državni sekretar u Ministarstvu kulture.
Prema njenim rečima, izabrani kandidati će proći obuku koja će imati dve faze. Oni koji je uspešno završe biće angažovani u lokalnim sredinama na uređivanju emisija i priloga i plasiranje informacija od značaja za romsku zajednicu preko lokalnih medija. Projektom je predviđeno da obuku u 16 gradova prođe 18 romskih zastupnika, od kojih će dva biti zadužena samo za Beograd.
Počelo je 2005. godine
Dekada Roma je inicijativa čiji je cilj poboljšanje položaja romske populacije u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, a pokrenuta je 2005. godine uz podršku Svetske banke i Instituta za otvoreno društvo. Za projekte u okviru Dekade je samo iz Sektora za medije Ministarstva kulture u 2009. godini predviđeno sedam miliona dinara.








