ZBRINJAVANJE MLADIH BEZ RODITELJSKOG STARANJA

Izvor: Kurir, 25.Mar.2011, 17:54   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ZBRINJAVANJE MLADIH BEZ RODITELJSKOG STARANJA

BEOGRAD - Pet mladih bez roditeljskog staranja koji napuštaju hraniteljske porodice i socijalne ustanove danas je prvi put zbrinuto u socijalne stanove koje je obezbedio grad Beograd.

Ključeve dva stana u zemunskom naselju Kamendin u kojima će naredne dve godine živeti tri devojke i dva mladića uručio je zamenik gradonačelnika Beograda Milan Krkobabić.

Grad je u istoj zgradi obezbedio još tri stana, a na Čukaričkoj padini šest, u koja bi do kraja godine sukcesivno >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << trebalo da bude useljeno 20 mladih bez roditeljskog staranja, koji posle punoletstva i završenog školovanja treba da se osamostale.

- Za njih je ovaj privremeni smeštaj besplatan, a Grad im je obezbedio i novčanu pomoć - kazao je Krkobabić i objasnio da pomoć iznosi 50 odsto prosečne bruto mesečne plate u Beogradu koja je u februaru bila blizu 40.000 dinara.

Prema njegovim rečima, to je dovoljno za osnovne životne potrebe, a njihova obaveza je da plaćaju komunalije i ostale troškove stanovanja i nastoje da se snađu i započnu novi život.

Krkobabić je naveo da je ovo prvi put da grad Beograd pruža ovaj vid podrške i da će nastojati da u budžetu za iduću godinu izdvoji više sradstva za stambeno zbrinjavanje dece bez roditeljskog staranja.

- Socijalni stanovi nisu samo stanovi za socijalno ugrožene, nego za sve građane kojima je potrebna podrška za stambeno zbrinjavanje. Grad Beč pravi godišnje 5.000 socijalnih stanova, a samo 1.500 je namenjeno za prodaju na tržištu, dok se ostali daju građanima da u njima borave dok se ne steknu uslovi da sami mogu da kupe stan - objasnio je Krkobabić istakavši da je to "ideal kome teži i Beograd".

Pet dvoiposobnih stanova površine od oko 70 metara kvadratnih u Kamendinu obezbedili su Sekretarijat za socijalnu zaštitu i Gradski centar za socijalni rad. Stanovi su građeni namenski za mlade koji napuštaju socijalne ustanove i hraniteljske porodice i predviđeno je da u svakom od njih žive po četiri osobe.

U prva dva stana useliće se sestre Zorana i Milica Knežević, Nevenka Katanić i braća blizanci Ognjen i Danilo Trifunović, a za uručenje ključeva gradski Centar za socijalni rad priredio im je malu svečanost s posluženjem.

- Prelepo je. Sad ću moći da izađem kad god poželim i pozovem društvo u goste, što u domu nisam mogla - kazala je dvadesetogodišnja Nevenka, koja napušta dom u Zvečanskoj, priznajući da je ostala zatečena kada je videla prostran, svetao i lepo opremljen stan.

Zorana želi da nastavi školovanje i postane glavni kuvar. Budući da je njena sestra Milica završila pekarski zanat, nadaju se da neće biti teško da nađu stalno zaposlenje.

U naredne dve godine o ovim mladim ljudima će brinuti dva savetnika Gradskog centra za socijalni rad. Direktorka tog centra, Snežana Stošković objasnila je da deca iz socijalnih ustanova nemaju iskustvo porodičnog života i često sa zebnjom i u strahu napuštaju ustanovu socijalne zaštite. Zato će im, kako je objasnila, stručnjaci pomagati u vođenju domaćnistva, daljem školovanju, traženju zaposlenja i biti podrška u ovim prvim, velikim koracima ka punom osamostaljenju.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.