Izvor: Blic, 05.Sep.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vratite im Bilju!
Jedno celo odelenje maturanata 14. beogradske gimnazije štrajkuje ispred škole i traži da se Biljani Dobrosavljević, njihovoj razrednoj, sad već penzionisanoj profesorki srpskog, dozvoli da ostane u školi još osam meseci. Biljana Dobrosavljević je pristala i da volonterski predaje svom odeljenju, samo da isprati poslednju generaciju do kraja.
Razredni starešina IV/1 Biljana Dobrosavljević po zakonu je morala da ode u penziju, ali učenici njenog odeljenja i Savet roditelja traže >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da ostane do kraja godine, kao što je to bila lepa praksa deset godina unazad.
- Mi samo hoćemo da se i nama napravi ustupak, kao i svim prethodnim generacijama, godinama unazad i želimo da naša razredna ostane do kraja sa nama- kaže jedan od učenika.
Učenici su se na vreme organizovali. Još prošle godine pisali su molbe Ministarstvu prosvete, tražili od direktora da razrednu „spase" penzije dok oni ne maturiraju, ali odgovora nije bilo. Zato su počeli da bojkotuju nastavu i demonstriraju ispred škole i sedeći u školskom dvorištu obučeni u crne majice na kojima belim slovima piše „Vratite nam Bilju".
- Izlepili smo i plakate po hodnicima sa istom porukom, krišom pošto nam ne daju da uđemo u školu. Kada su se tri roditelja obratila novoj direktorki ona je rekla da će nam izaći u susret i odrediti nam novog razrednog koji nas zna. Međutim, ona to nije uradila, već je iz druge škole dovela novog profesora srpskog - kaže jedna od učenica.
Razredni starešina „pobunjenog" odeljenja Biljana Dobrosavljević kaže da je svoje učenike pokušavala da odgovori od štrajka.
- Verovatno su videli da samo na ovaj način mogu da isteraju ovu stvar do kraja. Između nas se razvio lep odnos i veoma smo vezani. Sve generacije koje sam izvela su bile vezane za mene, tako da i danas dolaze i obaveštavaju me kad se ko ženi, kad se ko udaje. Htela sam da nađemo kompromisno rešenje i da ja sa njima volonterski završim ovu završnu godinu, ali za sada se ništa ne zna, a postupanje odgovornih nije dobro sa pedagoške strane - rekla je za „Blic" .
„Blic" juče nije uspeo da kontaktira direktorku Četrnaeste gimnazije i sazna zašto „trenira strogoću" baš na ovom odeljenju.
Rasplakali razrednu
Bila sam zatečena njihovom odlučnošću da štrajkuju i nisam verovala da će to uraditi, čak sam i zaplakala kada sam ih videla u tim majicama u dvorištu. Ne znam zašto je jedino u mom slučaju neophodno držati se zakona, dok u prethodnim to i nije bilo toliko bitno. Moje IV/1 nikoga ne ugrožava i ne traže ništa nenormalno - kaže profesorka Dobrosavljević, navodeći dva ranija slučaja u školi kada je razrednim starešinama dozvoljavano da isprate svoje odeljenje.











