Izvor: Politika, 07.Jun.2009, 04:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Voždovac i Zemun danas biraju vlast
Glasački punktovi otvoreni od sedam do 20 časova. – U voždovačkoj opštini 82 biračka mesta, dok će Zemunci moći da glasaju na 103 mesta
Građani Voždovca i Zemuna koji danas budu izašli na izbore moći će da daju podršku jednoj od deset izbornih lista koje će se boriti za osvajanje lokalne vlasti u ovim prestoničkim opštinama. Mesta za glasanje otvorena su već u sedam časova, a vrata svih biračkih punktova biće zatvorena tačno u 20 sati. Rešenje o zaključivanju >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << biračkih spiskova doneto je još 22. maja u ponoć, posle čega je utvrđeno da su u biračkim spiskovima Voždovca upisana 148.494 birača. Opštinska izborna komisija Voždovca proglasila je deset izbornih lista, od 11 koliko ih je inače bilo predato.
Kako kažu u voždovačkoj izbornoj komisiji, zahtev „Liberala Beograda” za proglašenje izborne liste je odbijen zbog nedostataka koji u međuvremenu nisu otklonjeni. U biračkim spiskovima Zemuna upisano su 152.174 birača.
Voždovčanima su na raspolaganju 82 biračka mesta, dok će građani Zemuna moći da izađu na 103 mesta za glasanje. Po Zakonu o izboru narodnih poslanika biračko mesto se određuje za najviše 2.500 birača, a najmanje za sto glasača. U voždovačkoj izbornoj komisiji napominju da na teritoriji ove opštine nema birališta sa najvećim brojem glasača. U Osmoj beogradskoj gimnaziji moći će, primera radi, da glasa 2.294 građanina, što je ujedno i najmasovnije biračko mesto ove opštine. U Zemunu najviše birača, njih 2.408, upisano je u batajničkom biračkom mestu u OŠ „Boško Palkovljević Pinki”, dok najmanje potencijalnih glasača, njih 171, ima na biračkom mestu Instituta za stočarstvo „Soko salaš”.
Redosled izbornih lista, kako objašnjavaju u opštinskim izbornim komisijama, zavisi od toga kada je koja lista proglašena. U Zemunu je prva na biračkom listiću koalicija „Za evropski Zemun – Boris Tadić”, zatim Srpska napredna stranka, pa Liberalno-demokratska partija i Srpska radikalna stranka. Kao peti, šesti i sedmi učešće su najavile koalicija SPS–PUPS–JS, zatim narodnjaci DSS–NS–NP i Lista za toleranciju Rasim Ljajić, a posle njih Zemunski pokret Miša Krasić, Pokret socijalista Aleksandra Vulina i Stranka srpske sloge.
Voždovčani će buduću vlast danas birati između kandidata liste „Za evropski Voždovac – Boris Tadić”, Srpske napredne stranke, LDP, SRS i koalicije SPS–PUPS–JS. Na današnjim izborima u ovoj opštini učestvuje i Lista za toleranciju, koalicija DSS–NS–NP, Pokret socijalista Aleksandra Vulina, Srbijanska narodna stranka i Stranka srpska sloga.
Kandidat za predsednika opštine Voždovac koalicije „Za evropski Voždovac” je dosadašnji predsednik Goran Lukačević. On je za prvog čoveka opštine prvi put izabran u decembru 2004. godine i tu funkciju je obavljao do 10. marta ove godine, kada je konstituisano Privremeno opštinsko veće na čijem je čelu. Kandidat liste „Za evropski Zemun” je predsednik odbora Demokratske stranke u toj opštini Zdravko Stanković.
Nosioci lista Srpske napredne stranke na izborima su Milan Damčević za Voždovac i Ksenija Uzunović za Zemun. Liberalno-demokratska partija kandidovala je menadžere svojih opštinskih odbora na Voždovcu Ratka Bukvića, a u Zemunu Dragana Pločića.
Koalicija SPS–PUPS–JS za predsednika opštine Voždovac kandidovala je Savu Škundrića koji je nekada obavljao tu funkciju. U Zemunu je ta koalicija kandidovala Nikolu Batanjca. Srpska radikalna stranka na Voždovcu je kandidovala poslanika u republičkom parlamentu Marinu Raguš. U Zemunu je kandidat SRS za predsednika dr Vojislav Šešelj.
Prvi na zemunskoj Listi za toleranciju je Ljiljana Zorkić, dok na Voždovcu to mesto pripada Predragu Peruničiću. U ime koalicije DSS–NS–NP na Voždovcu prvo mesto na listi zauzima Milan Lane Gutović, dok to mesto u Zemunu pripada Siniši Kovačeviću. Nosilac liste Pokreta socijalista – Aleksandar Vulin pripada na Voždovcu dr Vesni Jokić, dok je u Zemunu nosilac ove liste dr Sanja Tadić. Srbijanska napredna stranka na Voždovcu je postavila kao prvog na listi Slobodana Dragutinovića, dok je broj jedan na listi Zemunskog pokreta prof. Miša Krstić. Nosilac liste Stranka srpska sloga na Voždovcu je Dragan Đorđević, a u Zemunu Ana Pavlović.
Posle završetka prevremenih lokalnih izbora, u opštini Voždovac biće formirana Skupština opštine u sazivu od 56 odbornika, dok će u klupama zemunskog parlamenta sedeti i odbornik više. U obe prestoničke opštine većina izbornih lista predložila je po 56, to jest 57 odbornika, a prema Zakonu o lokalnim izborima predlagač je dužan da na izbornoj listi predloži najmanje trećinu kandidata od ukupnog broja odbornika. Tako su, recimo, Stranka srpska sloga i Lista za toleranciju – Rasim Ljajić u obe opštine predložili po 19 kandidata za mesto odbornika.
U prethodnom skupštinskom sazivu, na Voždovcu su vlast delili koalicija „Za evropsku Srbiju”, koalicija SPS–PUPS–JS i LDP, dok su opoziciju činili SRS i koalicija DSS–NS. Vlast u Zemunu delili su SRS i DSS, dok su opozicija bili DS i G 17 plus.
Vanredne izbore za lokalne parlamente Voždovca i Zemuna raspisao je predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić 13. aprila, pošto su odbornici gradskog parlamenta 5. marta usvojili odluku o raspuštanju skupština tih opština.Skupština Beograda je tada utvrdila da statut opštine Zemun nije donet u zakonskom roku i odlučila da raspusti SO Zemun, što je bila i dužna da učini. Voždovčani nisu u predviđenom roku izabrali predsednika i njegovog zamenika, jer suoni nešto ranije podneli ostavke na te funkcije, pa je Skupština grada raspustila i SO Voždovac.
Prethodni lokalni izbori u Srbiji održani su 11. maja prošle godine, zajedno sa parlamentarnim i predsedničkim, kada je Skupština Srbije usvojila paket izmena zakona kojima se određuju nadležnosti lokalne samouprave.
M. Brakočević
[objavljeno: 07/06/2009]








