Veća ovlašćenja komunalne policije

Izvor: Politika, 12.Nov.2011, 02:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veća ovlašćenja komunalne policije

Nadležno ministarstvo najavljuje promenu zakona, kako bi se stvorile pretpostavke da se ova služba formira i u opštinama

Građani Srbije zadovoljni su radom komunalne policije, ali im smeta što, godinu dana od kada se primenjuje Zakon o komunalnoj policiji, pripadnika ove službe i dalje nema dovoljno. Bilo bi bolje i ako bi svi čuvari komunalnog reda u celoj Srbiji nosili jednoobrazne uniforme, kada bi delokrug njihovih ovlašćenja bio proširen i kada bi se pooštrila selekcija >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << kandidata... O ovim temama diskutovali su juče prof. Bogoljub Milosavljević, Vladana Jović i Saša Mogić, pomoćnici ministra za ljudska i manjinska prava, državnu i lokalnu samoupravu, sa predstavnicima komunalne policije, na panelu održanom na Beogradskom sajmu. Najavljeno je da će resorno ministarstvo započeti postupak promene Zakona o komunalnoj policiji, kako bi se stvorile pretpostavke da se ova služba formira i u opštinama.

– Građani su dobro prihvatili službu koja se brine o različitim segmentima njihovog života – ocenio je Mogić. Predočavajući podatke iz „Analize primene Zakona o komunalnoj policiji”, prof. Milosavljević je kazao da je opšta ocena njegove jednogodišnje primene – pozitivna.

– Početak rada kasnio je u pojedinim gradovima, a samo u Beogradu, Nišu i Novom Sadu osnovane su područne jedinice – rekao je profesor Bogoljub Milosavljević, dodajući da se jedan od delova zakonske regulative koji bi trebalo promeniti odnosi na broj komunalnih policajaca u odnosu na broj građana.

– Zakon propisuje da na svakih 5.000 građana bude jedan komunalni policajac, ali to očito nije dovoljno, posebno u manjim gradovima koji imaju veće komunalne probleme. Ozbiljno ćemo razmotriti predlog da na 2.500 do 3.000 građana bude jedan komunalni policajac. Iskustvo sa terena govori da u nekim sredinama u službi nema žena i to se mora ispraviti jer se time krši Ustavom zagarantovano pravo na ravnopravnost polova – istakao je Milosavljević.

Uočeni propusti koje bi valjalo popraviti odnose se i na selekciju kandidata, kvalitetnu proveru njihovog psiho-fizičkog stanja koje mora biti usklađeno sa zahtevima posla, odnos komunalne policije sa državnim organima, pripadnicima MUP-a i gradskim inspekcijskim službama, izgled uniformi...

M. R. B.

----------------------------------------------------------

Pregled vozila i ulazak na privatni posed

– Nemamo podatke koji ukazuju na to da se komunalni policajci ponašaju nekorektno, da primaju mito ili krše zakon. Delokrug ovlašćenja mogao bi biti veći, ali se neka od njih, poput fizičke prinude, ni posle godinu dana ne primenjuju. Razmatraćemo i predloge oko uvođenja ovlašćenja za zaustavljanje i pregled vozila, saslušanje svedoka u komunalnom prekršaju, ulazak komunalnih policajaca na privatni posed – najavio je prof. Milosavljević.

Vladana Jović istakla je da je predviđeno i ulaganje u bolju opremljenost službe i stručno usavršavanje komunalnih policajaca, koji mogu da računaju i na beneficirani radni staž. Prema njenim rečima, do sada je 577 kandidataprošlo obuku, dok su na obučavanju trenutno dve klase.

objavljeno: 12.11.2011

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.