Izvor: Studio B, 11.Jul.2015, 15:36 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Uspešna reforma komunalnog sistema
Pomoćnik gradonačelnika Borko Milosavljević izjavio je da je komunalni sistem u Beogradu uspešno reformisan, od dolaska nove gradske vlasti, i da je grad uspostavio jasne mehanizme kako da kontroliše svako javno preduzeće.
Milosavljević je gostujući na televiziji Pink, naveo da je uspostavljen princip domaćinskog ponašanja i da se sada svaki trošak ispituje i proverava.
"Nasledili smo glomazan komunalni sistem, neefikasan, predizemenzioniran, bez kontrole osnivača, >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << a sredstva u javnim preduzećima su se nekontrolisano trošila. Imali smo javni sektor koji je produkovao minus od preko dve milijarde dinara", rekao je Milosavljević, a saopštila Gradska uprava.
Kako je dodao, za nešto duže od godinu dana Gradska vlast je uspela da zaustavi taj negativni trend i da ga potpuno preusmeri, pa on sada produkuje plus od skoro milijardu dinara.
Prema njegovim rečima, ni jedan program poslovanja u Beogradu nije usvojen, a da ga posebna komisije nije iskontrolisala, pa je na primer dobit "Parking servisa" od 2013. godine u narednih godinu dana povećana 12 puta.
Govoreći o reformi javnog prevoza u Beogradu, Milosavljević je naveo da on nije mogao da bude reformisan samo po principu kontrole troškova, jer je u toj oblasti postojao sistemski problem.
Novi tarifni sistem, istakao je, treba da pomogne i reformi GSP-a i podrazumeva uspostavljanje novih zona i mnogo jasniju i precizniju cenovnu politiku.
Kako je podsetio, u Beogradu će od 1. oktobra postojati četiri zone, dve gradske, uži i širi centar grada i dve zone koje idu ka obodima grada. U zoni tri će biti Obrenovac, Sopot i Grocka, a u zoni četiri Lazarevac i Mladenovac.
"Suština te tarifne politike je da sugrađani tačno znaju u kojoj zoni se nalaze, a cenovna politika je ključ. Sistem koji smo nasledili je bio prepun nelogičnosti", tvrdi pomoćnik gradonačelnika.
Prema njegovim rečima, ranije je u ITS 2 cena mesečne karte iznosila 7.740 dinara, a novim tarifnim sistemom ta cena za zaposlene će biti smanjena za 35 procenata i iznosiće 4.990 dinara.
Milosavljević je naveo da će za zone jedan i dva cena karte za zaposlene koštati 3.275 dinara, a za studente 1.110 dinara.
On je dodao da je u pitanju cenovno izjednačavanje i cenovno podsticajna politika, a nadležni će insistirati na mesečnoj karti.





















