Izvor: Studio B, 17.Jul.2015, 16:34 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Upozorenja na visoke temperature
Sekretarijat za zdravstvo upozorio je građane na moguće posledice visokih temperatura i preporučio rashlađivanje prostorija, neizlaganje toploti od 10 do 17 časova, hidriranje organizma i pomoći drugima.
Lekari preporučuju i nošenje adekvatne odeće i obuće, boravak u hladovini, uzimanje voća i povrća, odmor i oprez na kupalištima i u saobraćaju.
Milošević: Mogući požari
Načelnik Uprave za vanredne situacije za grad >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << Beograd Rade Milošević upozorava na mogućnost požara i apeluje na građane da ne pale vatru u blizini šuma, kao i da štedljivo koriste vodu i ne zalivaju bašte.
Milošević apeluje na građane da električne uređaje ne ostavljaju uključene ukoliko odlaze na put zbog opasnosti od preopterećenja.
Apel za racionalnu potrošnju vode
U danima ekstremno visokih temperatura, na mejl adresu i u Kontakt centar JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija" pristižu prigovori jednog broja sugrađana zbog poremećaja u snabdevanju vodom iz Proizvodnog pogona „Vinča", čiji je maksimalni kapacitet 60 litara vode u sekundi, saopštavaju iz „Beogradskog vodovoda i kanalizacije".
Merenjima je ustanovljeno da se u ovim naseljima u večernjim i noćnim satima, u dane ekstremno visokih temperatura, potrošnja penje na 70 i 80 litara vode u sekundi. Inače, tokom godine ovde se troši upola manje vode. Ove činjenice nepogrešivo upućuju na neracionalnu potrošnju, koja dovodi do pada pritiska i poremećaja u snabdevanju vodom manjeg broja potrošača u ovim naseljima. „Beogradski vodovod" tokom cele godine, pa tako i ovih vrelih dana, Beograđanima isporučuje i više nego što je potrebno vode za ovakav vid potrošnje.
Da bi na svim beogradskim slavinama bilo dovoljno vode i tokom najtoplijih letnjih dana, dovoljno je da se svi zajedno uzdržimo od prekomerne nenamenske potrošnje (zalivanje i natapanje zelenih površina, rashlađivanje pločnika, pranje automobila) i povedemo računa o ispravnosti kućnih instalacija, kaže se u saopštenju.
Cisterne s vodom na prometnim beogradskim lokacijama
Usled visokih temperatura, JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija" postavio cisterne s vodom za piće na najprometnijim lokacijama u gradu.
Svi građani mogu konzumirati vodu i osvežiti se na sledećim lokacijama: Trg republike, kod „Staklenca", donja okretnica na Zelenom vencu, Trg Slavija, Pionirski park, kod autobuske stanice, Železnička stanica, ka bolnici „Sveti Sava" i Beogradski sajam, u blizini spoljnih biletarnica.
U Beogradskom vodovodu kažu da će cisterne tu ostati i narednih dana jer meteorolozi najavljuju više temperature.
Vozači da izbegavaju vrućine i da se češće odmaraju
JP "Putevi Srbije" apelovalo je na sve učesnike u saobraćaju da zbog visokih temperatura ne putuju tokom najtoplijeg dela dana, već rano ujutro ili predveče i da se tokom putovanja odmaraju češće nego obično i uzimaju više tečnosti.
JP "Putevi Srbije" je da je preduzelo i dodatne mere pa su tako sve naplatne stanice na auto- putevima u Srbiji opremljene paketima za prvu pomoć i na njima je u svakom trenutku, tokom celog dana prisutna osoba obučena za pružanje prve pomoći.
Na svim naplatnim stanicama obezbeđena je pijaća voda, dodaje se u saopštenju.
JP "Putevi Srbije", takođe, skreće pažnju vozačima da se prilikom visokih temperatura sporije reaguje i slabije opaža te apeluju na sve učesnike u saobraćaju da posebno budu oprezni u vožnji, da obrate pažnju na radove na putu, prilagode brzinu kretanja uslovima na putu, poštuju ograničenja brzine i postojeću saobraćajnu signalizaciju.












