U Domu zdravlja Stari grad joga redovna terapija

Izvor: Glas javnosti, 13.Sep.2010, 08:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U Domu zdravlja "Stari grad" joga redovna terapija

BEOGRAD - Dom zdravlja Stari grad prva je državna zdravstvena ustanova u Srbiji koja je uvela metode alternativne medicine kao terapiju i zbog velikog interesovanja pacijenata u planu je uvođenje novih termina za takve terapije.

Direktor te ustanove Ljubiša Perišić kaže da je Ministarstvo zdravlja do sada Domu zdravlja Stari grad izdalo dozvolu za terapiju jogom, akupunkturom i reikijem, kao i da procedura za izdavanje takvih dozvola nije komplikovana.

- Od 2008. smo >> Pročitaj celu vest na sajtu Glas javnosti << počeli da ispitujemo interesovanje naših korisnika i čim je zakonodavac to omogućio, Ministarstvo zdravlja je relativno brzo dalo saglasnost za uvođenje reikija, akupunkture i joge kao dodatni rad lekara. Reiki i akupunktura se već rade, a joga počinje ovih dana - kazao je Perišić.

Ministarstvo zdravlja Srbije je krajem 2008. donelo pravilnik o alternativnoj medicini kojim se prvi put omogućava uvođenje takve terapije u državne ustanove. Alternativni metodi terapije su uobičajeni u svetu, a u Srbiji tek stiču pravo građanstva.

Perišić je rekao da su pacijenti "prezadovoljni" i da dom zdravlja ne može da odgovori na sve zahteve, zbog čega će se proširiti broj raspoloživih termina. U pitanju je dodatni rad lekara, koji se sprovodi uveče između 19 i 22 časa.

- Sve što zaposleni znaju, a korisnici zahtevaju, mi ćemo uvoditi. Za sada su za taj način terapije obučene dve naše lekarke i jedan fizioterapeut, a dolazi i jedna lekarka sa Vojno-medicinske akademije - dodao je direktor.

Učitelj joge Dragan Lončar, koji je postavio program terapije jogom i obučio lekarke Doma zdravlja Stari grad, kazao je da je izuzetno značajno što je taj metod alternativne medicine uveden u državnu zdravstvenu ustanovu, jer se tako razbijaju predrasude i tabui koji o tome još postoje, a "joga postavlja na pravo mesto".

- Veliko je interesovanje stručnjaka iz oblasti zdravstva, ali i svih drugih ljudi za jogu i to svedoči koliko je ona važna za profilaksu, za psihosomatske bolesti i za prevenciju bolesti. Reč je o antistresnoj terapiji, a znamo koliko stres utiče na oboljevanja ljudi. U pitanju su vežbe disanja, rekreacije i relaksacije - kazao je Lončar.

Prema njegovim rečima, jogom mogu da se bave odrasli svih životnih dobi i deca od šeste godine života. Preporučuje se vežbanje dva puta nedeljno.

- Ne postoji bolji, puniji i sveobuhvatniji metod od joge koji tretira celog čoveka. Joga postoji 5.000 godina - dodao je učitelj.

Nastavak na Glas javnosti...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Glas javnosti. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Glas javnosti. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.