Treći pokušaj prodaje skeleta Beobanke

Izvor: Politika, 21.Maj.2015, 15:03   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Treći pokušaj prodaje skeleta Beobanke

Zdanje od 8.300 kvadrata u ulici Zeleni venac 18 grad sada nudi po početnoj ceni umanjenoj za oko 850.000 evra

Sa cenom nižom za oko 850.000 evra valjda će nekadašnje zdanje Beobanke u ulici Zeleni venac 18 iz trećeg pokušaja naći novog gazdu, nadaju se u Gradskoj upravi. Na prethodne dve licitacije „ogoljene” zgrade od 13 spratova i objekta ispred sa pet etaža nije se pojavio nijedan potencijalni kupac. Zbog toga je grad oborio početnu cenu sa 4,8 miliona evra na 3,9. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << Na javnom nadmetanju zakazanom za 10. jun u maloj sali u prizemlju zgrade Gradske uprave na Trgu Nikole Pašića 6 mogu da učestvuju svi koji do 8. juna dostave prijave sa uplaćenim depozitom od 398.450 evra.

Kaća Lazarević, licencirani agent za nekretnine, kaže da je sadašnja, umanjena cena realna, ali sumnja da će grad uspeti da nađe kupca.

– Taj kompleks iziskuje dodatna ulaganja. Teško da će neko hteti da investira u adaptaciju, kad po čitavom gradu ima slobodnog poslovnog prostora na pretek. Čak bi i pretvaranje u hotel bilo teško izvodljivo, jer na toj lokaciji nema mesta za parkiralište, a objekat od 8.300 kvadratnih metara nema podzemnu garažu – kaže Lazarevićeva.

Taj nedostatak verovatno je naveo Ministarstvo pravde, koje je kao korisnik 2009. godine započelo obnovu, da se zdanja odrekne i vrati ga u posed republike. U toku rekonstrukcije demontirane su instalacije, pregradni zidovi, a kada je na red došla oronula fasada posao je privremeno stopiran jer je trebalo ukloniti azbest pronađen u parapetu, delu zida između poda i prozora. Da konstrukcija sadrži azbestni cement nije se znalo dok ga obnova nije razgolitila. Taj materijal nije bio zaveden u projektnoj dokumentaciji jer kada je pre pola veka objekat građen upotreba azbesta nije se kosila sa propisima, niti se znalo da je on opasan po zdravlje. Njegovo korišćenje u građevinarstvu zabranjeno je osamdesetih godina prošlog veka.

Prema proceni Ministarstva pravde demontiranje stare i postavljanje nove fasade koštalo bi 100 miliona dinara. Bila je planirana i adaptacija enterijera, a u obnovljeni objekat trebalo je da se usele Prekršajni sud u Beogradu i Viši prekršajni sud, dok su dva sprata bila predviđena za Agenciju za borbu protiv korupcije. Ministarstvo je posle uklanjanja fasade odustalo od sređivanja zgrade zato što nije imalo novca, a iskrsli su i novi problemi koji su doveli u pitanje isplativost posla. Utvrđeno je da konstrukcija objekta ne zadovoljava seizmičke propise, a dva nadograđena sprata zbog oštećenja ne mogu se bezbedno koristiti. Oljušteno zdanje potom je 2012. godine prešlo u vlasništvo grada i procenjeno je da vredi oko pet miliona evra. Tadašnja vlast odustala je od rekonstrukcije, ali objekat nije oglašavala na prodaju. To je prvi put učinjeno prošle godine.

-----------------------------------------------------------

Zdanje ovenčano Sedmojulskom nagradom za arhitekturu

Objekat „Beobanke” sagrađen je 1960. godine prema projektu arhitekte Milice Šterić. Nagrađen je Sedmojulskom godišnjom nagradom za arhitekturu i uživa status kulturnog dobra pod prethodnom zaštitom u okviru celine starog Beograda koji obuhvata centar grada. Zgrada od 13 spratova izgrađena je za potrebe „Energoprojekta”, tadašnjeg vlasnika, a kasnije je prešla u posed Beobanke. Od 2007. do 2012. godine bila je u vlasništvu države.

Nastavak na Politika...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.