Izvor: Blic, 19.Maj.2009, 10:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Toplo i narednih dana
Tokom ove i naredne nedelje disaćemo „na škrge", jer će najviše dnevne temperature dostizati čak 33 stepena! Beograđani neće imati veliki izbor kako da se rashlade, jer otvoreni bazeni neće početi ranije sa radom. Za utehu je da će moći bezbrižno da se rashlađuju sladoledom i hladnim napicima, jer će sanitarni inspektori zbog vrućine i skorog održavanja Univerzijade pojačano kontrolisati ugostiteljske objekte.
Visoke temperature po pravilu napune čekaonice >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << domova zdravlja i povećaju broj poziva upućen Hitnoj pomoći. Uvek aktuelan savet je da oni koji ne moraju da izlaze napolje, a rovitog su zdravlja, ako je moguće obaveze ostave za period kad sunce oslabi i padne temperatura.
- Ako baš moraju da izlaze napolje, onda nek to obavezno bude sa flašicom vode i u komotnoj garderobi - savetuje dr Nevenka Dimitrijević iz Doma zdravlja „Voždovac".
Najteže će biti onima koji rade na otvorenom. Oni sa povišenim krvnim pritiskom treba da obrate pažnju i da redovno uzimaju terapiju. Poseban oprez preporučuje se i pacijentima sa spondilozom i reumatskim bolestima. Glavni savet za njih je da u dogovoru sa lekarom povećaju doze lekova protiv bolova.
Visoke temperature smetaju hroničnim bolesnicima, ali i povećavaju rizik od kontaminacije hrane i trovanja onih koji je jedu. Zato je Sanitarna inspekcija planirala da pored redovnih kontrola uvede i vanredne.
- Kontrolišemo kako prodavci čuvaju namirnice. Svi oni moraju da se pridržavaju dva pravila i to da one namirnice koje treba rashlađivati čuvaju na temperaturi do plus osam stepeni, a da gotova jela čuvaju na temperaturi višoj od 68 stepeni. To je jedini način da se namirnice sačuvaju - precizirao je dr Zoran Panajotović iz Sanitarne inspekcije.
Pojačane kontrole su predviđene i zbog održavanja Univerzijade, a posebno se odnose na restorane u Skadarliji i objekte brze hrane od Vukovog spomenika do Kalemegdana.
I dok objekti brze hrane spremno dočekuju vrele dane većina beogradskih bazena se renovira i nema mogućnosti da sezona kupanja počne ranije. „Taš" neće primiti prve kupače pre 15. jula, odnosno dok se ne završi Univerzijada, dok bazeni u okviru SC „25. maj" ovog leta neće uopšte primati kupače jer se renoviraju. Početak kupališne sezone u „11. aprilu" obično počinje 15. juna, a ove godine, kako su nam rekli, „može da se desi i nekoliko dana ranije". Zbog radova sezona kupanja počeće kasnije i u SC „Košutnjak", dok u SC" Olimp" može da se desi, ako toplo vreme potraje, da bazene otvore za kupače i u prvoj nedelji juna.
Da će toplo vreme potrajati potvrdio je meteorolog Nedeljko Todorović. Prema njegovim rečima, visoke temperature i do 33 stepena, uz povremenu mogućnost za pljuskove, trajaće do 26. maja kad se očekuje manji pad temperature i padavine.
Ima još klima
Visoke temperature nisu previše zabrinule Beograđane, pa nisu kao prethodnih godina pohrlili da kupe klima uređaje. U radnji „Maximedia group" kažu da se klime prodaju dobro, ali da potrošačke groznice nema. Veću prodaju očekuju kada počnu ozbiljnije vrućine u junu.
Kako se borite protiv vrućine
Marija Aleksić (16) učenica
Nema potrebe da se borim protiv vrućine, jer mi ne smeta. Volim kad je toplo.
Gojko Krulj (26) prodavac
Kratke pantalone i majica bez rukava. To je jedino rešenja kojeg po ovoj vrućini mogu da se setim.
Đorđe Mijović (21) student
Iz Užica sam, pa tamo često odlazim u planinu.U Beogradu idem na bazene, ako rade.
Nemanja Đorđević (20) student
Prvo, izbegavati gradski prevoz. Drugo, potražiti veliko drvo radi hlada.
Jasmin Ugljić (19) student
Ići ću na bazen čim prorade. Do tada, spas ću potražiti u bašti nekog kafića.
Mirjana Ilić (20) student
Na ovakvim temperaturama pomažu jedino klima, bazen i nekakva hladovina.










